choroba, leki, leczenie fot. Adobe Stock

Jak leczyć zapalenie tchawicy? Leki i domowe sposoby

Wszystko zależy od rodzaju i zaawansowania choroby. Sprawdziłyśmy, jakie leczenie przynosi ulgę!
Marta Słupska / 04.04.2018 13:10
choroba, leki, leczenie fot. Adobe Stock

Ostre zapalenie tchawicy jest najczęściej powikłaniem grypy i mija po kilku dniach, przewlekłe zaś – współtowarzyszy chorobom oskrzeli lub krtani. Obejmuje zapalenie środkowego odcinka dróg oddechowych od krtani po oskrzela.

Zapalenie tchawicy rozpoznamy po kaszlu, który początkowo jest łagodny, z czasem jednak robi się bardziej głęboki, a nierzadko nawet szczekający. Pacjenci mogą skarżyć się na duszności, bóle głowy, gorączkę, senność, zmęczenie czy katar.

Jak się leczy zapalenie tchawicy i jakie domowe sposoby przyniosą ulgę przy objawach tej choroby?

Ile czasu trwa zapalenie tchawicy?

Jak leczyć zapalenie tchawicy?

Główne cele leczenia zapalenia tchawicy to wyeliminowanie alergenu, wirusa lub bakterii, złagodzenie objawów chorobowych i zapobieganie powstawiania powikłań.

Przy bakteryjnym zapaleniu tchawicy stosuje się antybiotyki, przy wirusowym zaś nie – chyba że doszło do nadkażenia. Znacznie częstsze jest jednak wirusowe podłoże choroby, przy którym w grę wchodzi przede wszystkim leczenie objawowe.

Lekarz może zalecić leki zbijające gorączkę, łagodzące ból gardła i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Przy zapaleniu tchawicy przydaje się też nawilżanie dróg oddechowych – można to robić za pomocą inhalacji, a także używać nawilżaczy powietrza, które warto postawić w domu czy biurze.

Ostrzejsze przypadki choroby, jeśli pacjent skarży się na duszności, mogą być leczone glikokortykosteroidami, a nawet adrenaliną. W wyjątkowych sytuacjach wykonuje się intubację lub tracheotomię (wówczas konieczna jest hospitalizacja).  

Tor leczenia i konieczne farmaceutyki dobiera lekarz na podstawie objawów choroby, a także wieku i stanu chorego. Przypadki podejrzenia zapalenia tchawicy zawsze zgłaszajmy więc laryngologowi lub lekarzowi pierwszego kontaktu.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy

Osoba chorująca na zapalenie tchawicy powinna dużo odpoczywać i pić, oddychać ciepłym i wilgotnym powietrzem także unikać wysiłku fizycznego oraz palenia papierosów.

Poza standardowym leczeniem pacjenci mogą się także wspomagać się domowymi metodami przynoszącymi ulgę w chorobie. Należą do nich:

  • inhalacje naturalnymi olejkami eterycznymi, np. rozmarynowym, eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego (nawilżają i oczyszczają górne drogi oddechowe),
  • kładzenie mokrych ręczników na kaloryfery (nawilżają powietrze),
  • używanie nawilżaczy powietrza,
  • picie świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych,
  • picie ciepłego mleka z dodatkiem masła, miodu i czosnku,
  • picie herbaty imbirowej.

Polecamy:
Uciążliwe dla dorosłych, a u dzieci może nawet zagrażać życiu… Jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani?
Co może oznaczać ból gardła?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/19.09.2019 11:02
Bardzo wartościowy inhalator do najpoważniejszych schorzeń górnych dróg oddechowych Novama Familino PRO Flaem, akurat z regulowaną wielkością cząsteczek i uniwersalnie pod każdy lek obecnie spotykany na rynku nadający się do inhalacji. Uważam, że ten inhalator spokojnie na kilka lat. Ewentualnie można wymienić części, czy coś w tym stylu.