Leczenie osteoporozy to długotrwały proces, obejmujący nie tylko farmakologię i dietę, ale także dbałość o aktywny tryb życia /fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak leczy się osteoporozę?

Głównym celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości. Na leczenie osteoporozy nigdy nie jest za późno, jednak im wcześniej ono następuje, tym jest skuteczniejsze, a postęp choroby wolniejszy. Należy liczyć się z tym, że w przypadku późno rozpoczętej terapii, pewne zmiany dokonane przez osteoporozę mogą być już nieodwracalne.
/ 26.08.2010 14:37
Leczenie osteoporozy to długotrwały proces, obejmujący nie tylko farmakologię i dietę, ale także dbałość o aktywny tryb życia /fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy obejmuje:

  1. Zwalczanie i/lub unikanie czynników ryzyka.
  2. Stosowanie leków poprawiających masę kostną.
  3. Zapobieganie upadkom.

Właściwa dieta kluczem do sukcesu

Aby leczenie osteoporozy okazało się skuteczne należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie dostarczanie organizmowi niezbędnej ilości wapnia w pożywieniu i prawidłowe jego wchłanianie. Czasowo można uzupełnić niedobory tego pierwiastka stosując suplementację w postaci tabletek czy preparatów wielowitaminowych, jednak na dłuższą metę niezbędne jest ustalenie odpowiedniego, bogatego w wapń jadłospisu. Łączna dawka wapnia powinna wynosić 1000 – 1200 mg na dobę. W celu zapewnienia prawidłowego wchłaniania tego pierwiastka w przewodzie pokarmowym konieczne jest dostarczanie organizmowi także odpowiedniej ilości witaminy D lub jej aktywnych metabolitów.

Leki zwiększające masę kostną

Istnieje kilka grup leków wykorzystywanych w leczeniu osteoporozy. Wyboru dokonuje się indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. W celu zwiększenia masy kostnej stosuje się leki z grupy bisfosfonianów, estrogeny, kalcytoninę oraz selektywne modulatory receptorów estrogenowych.

Bisfosfoniany są uznawane za jedne z najskuteczniejszych leków. Ich działanie skutkuje zahamowaniem utraty, a nierzadko nawet zwiększeniem masy kostnej, i, co za tym idzie, zmniejszoną częstością złamań. Ta grupa leków jest szczególnie zalecana dla mężczyzn oraz osób z osteoporozą o charakterze wtórnym (np. jako wynik długotrwałego leczenia steroidami). W zależności od konkretnego preparatu, bisfosfoniany przyjmuje się raz na tydzień lub raz na miesiąc. W przypadku złej tolerancji leków doustnych i wystąpienia działań niepożądanych, pod postacią nudności, wymiotów lub owrzodzeń żołądka można rozważyć stosowanie leków w postaci okresowych wstrzyknięć dożylnych.

Czytaj także: Kto najczęściej choruje na zwyrodnienie stawów?

Terapia hormonalna – estrogenowa – stosowana u kobiet po menopauzie pozwala na zachowanie masy kostnej na odpowiednim poziomie. Jednak mimo swojej skuteczności, stosowanie estrogenów związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych, raka endometrium (błony śluzowej macicy) i raka piersi.

Leki z grupy selektywnych modulatorów receptorów estrogenowych (SERM) są stosowane u kobiet po menopauzie, u których stosowanie estrogenów jest zbyt ryzykowne. Tej grupy leków nie stosuje się u mężczyzn, chociaż najnowsze wyniki badań są obiecujące.

Kalcytonina, hormon produkowany przez tarczycę, wpływa na zwiększenie masy kostnej w nieco mniejszym stopniu niż bisfosfoniany, dlatego stosuje się ją u osób z przeciwwskazaniami do tych ostatnich.

Polecamy: Jak usunięcie prostaty wpływa na aktywność seksualną?

Niezbędny jest ruch!

Poza leczeniem farmakologicznym, postępowanie w osteoporozie obejmuje cały szereg działań mających na celu ogólną poprawę kondycji pacjenta, sprawności poruszania się, siły mięśniowej oraz zapobieganie upadkom.

Leczenie osteoporozy jest procesem długotrwałym, wymaga od pacjenta zdyscyplinowania i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/13.12.2017 10:46
Słyszałam o tym suplemencie. Moja przyjaciółka zmaga się z osteoporozą, ale niestety teraz to już tylko leki i regularne wizyty w poradni reumatologicznej w centrum medycyny Profilaktycznej. Dobrze, że w naszym kraju są jeszcze takie miejsca, w których można liczyć na życzliwych i wykwalifikowanych lekarzy
/19.12.2016 11:24
Dobrym suplementem, który pomaga przy osteoporozie jest Neoglandyna. Moja babcia ją bierze regularnie i sobie chwali :)
/13.06.2014 11:57
Moja mama miała duże problemy z kośćmi. Ciągle jakieś złamania i bóle. Stąd wiem, że w takich przypadkach warto jednak wykonać densytometrię na pomiar gęstości kości, bo to to jest powodem tych złamań. Leczenie odbyło się w Łodzi chyba w klinice zdrowej kości :)
POKAŻ KOMENTARZE (5)