Wypadnięcie zęba/fot. Fotolia

Jak łagodzić ból zębów mądrości?

Są bezużyteczne, powodują próchnicę, a ich wyrzynaniu prawie zawsze towarzyszy ból – mowa o ósemkach, czyli tzw. zębach mądrości. Kiedy należy je usuwać? Jak łagodzić ból zębów mądrości związany z ich wyrzynaniem?
Wypadnięcie zęba/fot. Fotolia

Czym są zęby mądrości?

Zęby mądrości to ostatnie zęby trzonowe. Zazwyczaj wyrastają między 16. a 23. rokiem życia. Jednak doświadczonego stomatologa nie zdziwi widok nawet sześćdziesięciolatka z wyrzynającymi się ósemkami.

"Czasami zdarza się, że u starszych osób, które noszą ruchome protezy, na skutek ucisku dochodzi do wyrzynania się zębów mądrości, które do tej pory tkwiły w kości" – tłumaczy dr Roman Borczyk.

Niestety proces wyrastania zębów mądrości prawie nigdy nie przebiega prawidłowo. Zazwyczaj jest to spowodowane tym, że na ósme zęby nie ma już miejsca. Zęby  wyrastają wtedy poza łukiem, lub wcale się nie wyrzynają. Może to powodować ucisk i stłaczanie sąsiednich zębów a w efekcie stany zapalne, bóle migrenowe czy torbiele wokół zęba.

Szkodliwe ósemki

Jak zauważają specjaliści, coraz częściej zdarza się, że pacjenci nie mają nawet zawiązków ostatnich zębów trzonowych. "Rodzaj spożywanego przez nas pokarmu, bardziej przetworzone jedzenie powoduje, że część twarzowa czaszki rozrasta się w mniejszym stopniu. Coraz częściej powoduje to brak zawiązków zębów mądrości" – mówi dr Roman Borczyk.

Teoretycznie zęby mądrości mają spełniać taką samą funkcję, jak pozostałe zęby trzonowe, czyli mają przeżuwać i rozdrabniać pokarm. Jednak zazwyczaj, z powodu złego ustawienia pozostają bezużyteczne. Dodatkowo mogą narobić niemałe spustoszenie w jamie ustnej.

"Ryzyko wystąpienia próchnicy w tych zębach i pojawienia się stanów zapalnych jest duże. Położenie ósemek uniemożliwia dokładne oczyszczanie, stąd zęby te szybciej ulegają bakteriom próchnicowym. Próchnica w ósemkach może rzutować na zdrowe siódemki. Zęby mądrości są często przyczyną pojawienia się stanów zapalnych, szczękościsku i obrzęku" – przestrzega dr Roman Borczyk. Dlatego stomatolodzy zalecają usuwanie ósemek nawet, jeśli nie powodują one problemów. Najlepiej zrobić to pomiędzy 14. a 22. rokiem życia, zabieg chirurgiczny jest wtedy łatwiejszy do wykonania.

Polacy i tak przodują na mapie Europy w kwestii posiadania zębów mądrości. W większości krajów Unii ósemki usuwane są na zlecenie kas chorych. Standardowo wszystkie zęby mądrości, które nie wyrosły prawidłowo do 16.-18. roku życia, są usuwane.

Zobacz też: Jak uniknąć nieświeżego oddechu?

Jak złagodzić ból zębów mądrości pojawiający się przy ich wyrzynaniu?

  1. Należy spożywać wyłącznie miękkie potrawy.
  2. Należy płukać jamę ustną specjalnymi płukankami.
  3. Należy jak najszybciej umówić się na wizytę dentystyczną połączoną z diagnostyka rentgenowską.
  4. Zimne okłady łagodzą ból.
  5. Czasem lekarz zleca antybiotyk, aby doraźnie pomóc.
  6. Trzeba szczotkować zęby pomimo ew. krwawienia ze szczególnym uwzględnieniem okolicy wyrastającego zęba mądrości, używając specjalnych miękkich szczoteczek.

Zobacz też: Implanty zębów - zanim się zdecydujesz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (41)
/01.11.2018 09:56
Co wy wypisujecie za głupoty, że 8 nie są ważne.. Zobaczymy jak wam popsuja się inne zeby np. 6 i będzie trzeba implant wstawić za 6 tys bo usunęło się zdrowa 8.. A teraz zawsze można iść na zabieg Odsłonięcia 8, lekarz usuwa dziasło nad rosnącym zębem i ból znika.
/24.10.2017 07:52
Dlaczego piszecie, ze są nie potrzebne? Oczywiście, ze są! Ja nie mam 7 po lewej stronie i 6 po prawej stronie i dzięki ósemka nie będzie widać róznicy w jedzeniu jak i w wyglądzie. Jesli ósemki rosną prosto to nie powinno się ich absolutnie usuwać bo są to zdrowe zeby, chyba ze ktoś ma mocno ściśnięte zeby i mogło by to pokrzywie zgryz! Ale nie piszcie, ze te zeby nie są potrzebie do niczego a to bzdura.
/30.01.2017 00:40
mój sposób jest prosty. połykam lek przeciwbólowy (najczęściej Pyralginę) i mam po kłopocie. ból przestaje działać, za to Pyralgina działa doskonale.
POKAŻ KOMENTARZE (38)