Jak długo można być nosicielem salmonelli? Sprawdź!

Czy wiesz na czym polega zakażenie Salmonellą, jak i kiedy robi się badania na jej nosicielstwo i jak długo można ją w sobie mieć, stwarzając zagrożenie dla innych?
Ewa Cwil / 8 miesięcy temu
Jak długo można być nosicielem salmonelli? Sprawdź! fot. Adobe Stock

Pałeczki Salmonella są jednym z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Najgroźniejsze z nich to Salmonella typhi, wywołująca dur brzuszny oraz Salmonella paratyphi, która powoduje dur rzekomy. Mniej groźne są pałeczki wywołujące zapalenie jelita.

Jak dochodzi do zakażenia

Poprzez kontakt z kałem zakażonych zwierząt (drobiu, myszy, szczurów) lub zanieczyszczonym nim pożywieniem, żywność pochodzącą od zakażonych zwierząt (jaja, mięso, mleko), kontakt z kałem zakażonych ludzi, a czasami drogą powietrzną, przy nieodpowiednim sprzątaniu pomieszczeń, w których stwierdzono obecność pałeczek salmonelli.

Przebieg zakażenia salmonellą

Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu 6-72 godzin i należą do nich ostre bóle brzucha, krwista lub obfita w śluz biegunka, wymioty, odwodnienie, niskie ciśnienie krwi. Niektórzy zakażenie przechodzą łagodnie lub bezobjawowo.

Kiedy robi się badanie na nosicielstwo

  • Przy podejrzeniu infekcji spowodowanej pałeczkami Salmonelli.
  • U osób, które w pracy maja bezpośredni kontakt z produktami spożywczymi – przy ich wyrobie, magazynowaniu, przerobie, pakowaniu, obrocie, przewozie i przygotowaniu do spożycia.
  • U osób, które zostały wyleczone z salmonellozy.
  • U osób szczególnie podatnych na zakażenia, czyli o zmniejszonej odporności – noworodków, niemowląt, osób po zabiegach chirurgicznych, leczonych lekami cytotoksycznymi lub hormonami kory nadnerczy lub promieniami RTG.

Jak się bada nosicielstwo

Najczęściej wykonuje się badanie kału, ale można zrobić także badanie bakteriologiczne moczu, krwi, wymiocin lub żywności, która mogła być przyczyną zatrucia salmonellą.

Jak długo trwa nosicielstwo salmonelli

Po chorobie pałeczki są wraz z kałem usuwane z organizmu przez kilka dni, tygodni lub miesięcy – mówi się wtedy o bezobjawowym nosicielstwie. Niektórzy stają się stałymi nosicielami. Dzieję się tak wtedy, gdy pałeczki pozostają w przewodzie pokarmowym (najczęściej w przewodach żółciowych). Przyczyną stałego nosicielstwa mogą być niemal wyłącznie pałeczki duru brzusznego (Salmonella typhi) i duru rzekomego (Salmonella paratyphi), które w naszym kraju występują niezmiernie rzadko. Pozostałe pałeczki salmonelli nie powodują stałego nosicielstwa.

Polecamy:
Jak rozpoznać objawy salmonelli
Jak uniknąć salmonellozy?
To trzeba wiedzieć o salmonelli

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)