POLECAMY

Jak chronić się przed Zika? 5 żelaznych zasad dla podróżujących w zagrożone regiony

Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed infekcją wirusem Zika!
Jak chronić się przed Zika? 5 żelaznych zasad dla podróżujących w zagrożone regiony fot. Fotolia

Planujesz podróż do Ameryki Południowej, Afryki, Indonezji lub w region Pacyfiku? Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi, jak zabezpieczyć się przez infekcją wirusem Zika.

Jak uniknąć zarażenia wirusem Zika i konsekwencji infekcji?

Ponieważ nadal nie udało się opracować szczepionki przeciwko wirusowi Zika, jednym skutecznym sposobem ochrony przed zarażeniem jest zabezpieczanie się przed ugryzieniami komarów, które go roznoszą. Jeśli planujesz podróż w miejsce, gdzie istnieje zagrożenie infekcji tym wirusem, dla własnego bezpieczeństwa koniecznie zastosuj się do poniższych rad:

1. Stosuj środki odstraszające komary

Możesz wybrać repelenty w sprayu, kremie, żelu lub inne. Ważne, by pamiętać o regularnym powtarzaniu aplikacji tego środka. Zwracaj na to uwagę szczególnie po kąpieli lub gdy w powietrzu utrzymuje się duża wilgotności - pocenie się skóry i woda może usunąć środek ze skóry.

2. Postaw na długie rękawy i nogawki

Unikaj ubrań, które odsłaniają zbyt wiele skóry. Zamiast krótkich spodenek i sukienek na ramiączka wybieraj raczej spodnie z długimi nogawkami, długie spódnice, czy koszule z długim rękawem. Dzięki temu zmniejszysz powierzchnię ciała narażoną na ukąszenia komarów.

3. Pamiętaj o moskitierach i siatkach, korzystaj z klimatyzacji

Jeśli masz taką możliwość, wybieraj pomieszczenia klimatyzowane (dzięki temu nie będziesz musiała otwierać okien). W innych przypadkach korzystaj z siatek w oknach i drzwiach i moskitier chroniących przed dostaniem się owadów do środka.

4. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, skonsultuj wyjazd z lekarzem

Jeśli chorujesz na cukrzycę, choroby płuc, niewydolność nerek, krążenia lub inne choroby przewlekłe, przed wyjazdem w zagrożone rejony skonsultuj się z lekarzem. Rada ta dotyczy również innych osób o obniżonej odporności, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

5. Podejrzewasz infekcję? Jak najszybciej zgłoś się do lekarza!

Jeśli podejrzewasz, że mogło dość do zarażenia wirusem Zika, jeszcze podczas wyjazdu jak najszybciej poproś o pomoc lekarską. Niezwłocznie zgłosić do lekarza powinny zgłosić się również osoby, u których objawy infekcji pojawiły się w ciągu 21 po powrocie z podróży.

Jeśli jesteś w ciąży, powinnaś poinformować zespół prowadzący ciążę o swojej podróży w zagrożone regiony. Niezależnie od tego, ze względu na ryzyko rozwoju małogłowia u płodu, GIS zaleca wszystkim ciężarnym rozważenie odłożenia podróży w zagrożone miejsca.

Przeczytaj więcej o wirusie Zika:

6 najważniejszych faktów o wirusie Zika
WHO ostrzega: Zika to problem na skalę światową

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Co za bzdury ! Całkiem niedorzeczny artykuł. Nie można się "zabezpieczyć" przed ZIKA. Można tylko próbować zmniejszyć ryzyko zostania ukłutą przez zakażonego komara, np z 90% do 50% ... Jak w ruletce... a która z nas zaryzykuje urodzenie kalekiego dziecka z 50% prawdopdobieństwem w następstwie ugryzienia przez komara z ZIKA ??? Wystarczy że ugryzie w dowolnym momencie ciąży - nie wiem jak można skutecznie ochronić się przez 9 miesięcy... Któraś ma ochotę podjąć takie ryzyko???