Jak alkohol wpływa na trzustkę?

Tłusty posiłek przed lub w trakcie spożywania alkoholu wcale nie osłabia jego szkodliwego działania na organizm. Tłuste jedzenie połączone z alkoholem najbardziej obciąża trzustkę. Jaki związek ma picie alkoholu z chorobami trzustki?
/ 13.07.2018 16:10

Alkohol - uniwersalna toksyna

Szkodliwy wpływ alkoholu na nasz organizm jest niezaprzeczalny i poparty licznymi dowodami oraz badaniami klinicznymi.Napój z procentami uszkadza wszystko, z czym styka się bezpośrednio w przewodzie pokarmowym (żołądek i dwunastnica), ale także niszczy odległe narządy, do których trafia przez krew (np. mózg). Wątroba, czyli organ zajmujący się oczyszczaniem krwi z alkoholu, także jest przez niego dewastowana. Wątroba w odróżnieniu od trzustki ma jednak bardzo dobrze wykształconą zdolność do regeneracji po zetknięciu się z toksyczną substancją.

Trzustka należy do grupy narządów, której alkohol szkodzi najbardziej i bardzo ciężko jest organizmowi to uszkodzenie naprawić.

Czy abstynencja alkoholowa jest najlepszą receptą na zdrową trzustkę?

Aby uszkodzić trzustkę alkoholem, trzeba wypić naprawdę dużą ilość alkoholu. Lampka wina kilka razy w miesiącu przy kolacji nie jest wystarczającą ilością do wytworzenia znaczących spustoszeń. Osoby cierpiące na alkoholizm potrafią pić nieprzerwanie przez kilkanaście dni. Tak duża podaż tego trunku jest dla trzustki najgorsza. Zniszczeniu ulegają te struktury, które odpowiadają za produkcję enzymów trawiennych oraz te, które wydzielają bardzo ważny składnik organizmu – insulinę, czyli peptyd, który pomaga dobrze wykorzystywać dostarczany cukier. U każdego człowieka uszkodzenie postępuje indywidualnie, co zależy od rodzaju metabolizmu, stosowanej diety i współistniejących chorób.

Przeczytaj: Jaką dietę stosować w chorobach trzustki?

Choroba trzustki - rozwija się w ukryciu

Osoba nadużywająca alkoholu na początku wcale nie poczuje, że w jej organizmie rozwija się groźne uszkodzenie tak ważnego narządu, jakim jest trzustka. Jeśli nawet będzie odczuwała ból brzucha, będzie kojarzyła go ze skutkami picia, a nie z postępującą chorobą. Poza tym uszkodzenie alkoholowe trzustki rzadko występuje samotnie – często towarzyszą mu inne stany chorobowe takie jak marskość wątroby, niewydolność nerek, wrzody żołądka lub dwunastnicy, a także ogólne wyniszczenie i niedobory witaminowe organizmu.

Przeczytaj: Jakie objawy daje chora trzustka?

Czy uszkodzenie trzustki można naprawić?

Niestety szkody wyrządzone przez alkohol w trzustce, nie dadzą się naprawić. Już do końca życia trzustka będzie musiała wykonywać tą samą pracę, będąc narządem częściowo uszkodzonym. Jedynym lekarstwem na ten problem jest zaprzestanie picia, co uniemożliwi alkoholowi dalszy szkodliwy wpływ na trzustkę. Pomocna może okazać się także dieta, obfitująca w produkty niskotłuszczowe i bogatobiałkowe. Dostępne są także leki, które dają możliwość niwelowania negatywnych skutków toksycznej dysfunkcji trzustki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/26.12.2018 18:12
Powiem tylko jedno na temat trzustki i tego puenta znsjduje się na samym końcu komentarza. Wspaniały aktor Patrick Swayze zmarł w młodym wielu właśnie na raka trzustki. Ponoć pił sporo mocne trunki. Mogę trochę go zrozumieć gdy przeczytałam jego biografie - jego żona poroniła i to dwa razy. Bsrdzo go to unieszczesliwiło. Zazwyczaj mężczyźni nie płaczą a swój ból "uwalniają " w akloholu. W dzisiejszych czasach natomiast kobiety mają podobny problem. W pracy zawodowej muszą być silne, z wynikami i gdy jest ciężko bo np.mają bokesne miesiączki to im nie wolno łzy uronić. I kobiety po pracy też chleją alkohol. Resume: Życie jest baaardzo ciężkie niezależnie od tego czy pracujesz w korporacji czy też jesteś aktorem światowej sławy.
/01.12.2016 18:31
Mam 27 lat, nadużywam alkoholu. Mniej więcej od pół roku. Dawniej było piwko po pracy 2 razy w tygodniu, dwa piwka w piątek i sobotę. Dziś wypijam średnio 3 piwa dziennie, mocne piwa. Zaczynam zauważać u siebie objawy zapalenia trzustki - biegunki tłuszczowe, ból pod żebrami z lewej strony, który odczuwam przy głębszym wdechu. Mało się ruszam - pracuję w domu, nie uprawiam żadnego sportu. Zaczynam się tym martwić, ale właśnie siedzę z laptopem na kolanach i mocnym porterem u boku. Ludzie, nie róbcie sobie tego. Nie przesadzajcie z piciem, bo będziecie tacy jak ja. Rano trudno mi wstać, ciągle czuję zmęczenie, trzęsą mi się ręce w okolicach godziny 16:00 - bo wtedy właśnie kończę pracę... i otwieram piwo. Zdarzyło mi się w ostatnim czasie wypić po 7-8 piw w czasie jednego dnia. Wydaję na to (i na papierosy) masę pieniędzy i nic, poza problemami ze zdrowiem, z tego nie mam.
/05.09.2016 21:16
Mam 23 lata, pół roku temu przeszedłem OTZ. Nie spowodowany nadużywaniem alkoholu. Jak każdy... Piwko po pracy i nic więcej. Mimo wszystko trzustka się odezwała. Wyniki mam dobre, ale czy to oznacza, że już będę musiał być do końca życia abstynentem?
POKAŻ KOMENTARZE (16)