POLECAMY

Jabłka obniżają poziom cholesterolu

Badania wykazały, że kobiety spożywające codziennie jabłka (przez cały rok) nie są narażone na wysoki poziom cholesterolu. O tym, jakie owoce wpływają na poziom cholesterolu, czytamy w serwisie healthnews.com w artykule „An apple a day keeps high cholesterol at bay?”.
Jabłka obniżają poziom cholesterolu

Kobiety jedzące codziennie jabłka obniżają swój poziom cholesterolu, natomiast kobiety jedzące śliwki utrzymują jego stały poziom. Jedzenie owoców jest bardzo korzystne dla zdrowia i trudno jest powiedzieć, czy gdyby nie jabłka i śliwki w diecie cholesterol byłby utrzymany na jednym poziomie. Nie jest także oczywiste, czy jedzenie jabłek może wpływać na choroby serca.

Przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 45 kobiet. Codziennie przez cały rok jadły one75 g suszonych jabłek. 55 kobiet innych kobiety jadło natomiast codziennie przez rok 100 g suszonych śliwek. Po pierwszych trzech miesiącach kobiety oddawały próbkę krwi do pomiaru cholesterolu. Tak samo robiły po 6 i 12 miesiącach w trakcie trwania badania. U kobiet, które przeszły menopauzę (czynnik związany ze wzrostem cholesterolu), średni poziom cholesterolu wynosił 200 mg/ dcl krwi. Jest to próg powyżej którego zdrowi ludzie są narażeni na zawał serca i udar mózgu.

Po trzech miesiącach trwania badania u kobiet jedzących śliwki nie stwierdzono zmian w poziomie cholesterolu. Natomiast u tych kobiet, które jadły jabłka, poziom cholesterolu całkowitego spadł o 9%, a LDL („zły cholesterol”) spadło o 16%. Po 6 miesiącach trwania badań poziom cholesterolu całkowitego spadł o 13% a LDL o 24%.

Wpływ jabłek na organizm w kontekście zmniejszania poziomu cholesterolu można porównywać do statyn, z tą różnicą jednak, że statyny mogą wywoływać niepożądane skutki.

Jedzenie owoców codziennie (zwłaszcza jabłek) może więc być bardzo pomocne w utrzymaniu niskiego poziomu cholesterolu.

Źródło: healthnews.com/jm

Zobacz też: Jedzenie owoców i warzyw obniża ryzyko raka płuc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)