Inteligencja w aktywności umysłu/fot. Fotolia

Inteligencja ukryta w aktywności umysłu

Amerykanie twierdzą, że rozmiar mózgu i liczba połączeń między neuronami decydują o inteligencji. O tym, co wyróżnia umysły osób wybitnie inteligentnych od tych wykazujących się przeciętną inteligencją czytamy w serwisie rp.pl w artykule „Inteligencję można wyczytać z aktywności umysłu”.
/ 07.08.2012 14:02
Inteligencja w aktywności umysłu/fot. Fotolia

Naukowcy z Washington University w St. Louis są przekonani, że potrafią wskazać konkretne cechy odpowiadające za kilkanaście procent poziomu inteligencji człowieka. Ta wiedza, jak twierdzą badacze, umożliwia ocenę intelektu oraz leczenie niektórych chorób.

Zdaniem neurologa dra Michaela Cole’a rozmiar mózgu decyduje o inteligencji w 6–7%. Rozmiar kory przedczołowej stanowi o 5% inteligencji, natomiast połączenie kory przedczołowej z innymi obszarami mózgu – 10%. Komunikacja między korą przedczołową a innymi regionami mózgu pozwala stwierdzić jak inteligentna jest dana osoba.

Przeprowadzono badanie na potwierdzenie tych tez. Osoby najpierw badano funkcjonalnym rezonansem, wyświetlano obrazki, które ochotnicy mieli porównać i stwierdzić, czy są identyczne. Po odłączeniu ludzi od aparatury przeprowadzono standardowe testy na inteligencję. Wynik był jednoznaczny: osoby o wyższych zdolnościach poznawczych posiadają mocniejsze połączenia kory przedczołowej z innymi obszarami mózgu.

Kora przedczołowa koordynuje pozostałe regiony mózgu, a jej zadaniem jest pamiętanie o celu wykonywanych działań. Jeżeli ktoś posiada więcej połączeń kory przedczołowej z innymi obszarami mózgu wykonuje powierzone zadania w sposób inteligentniejszy i sprawniejszy. Zdaniem dr Cole’a analiza tego procesu może pomóc np. w leczeniu schizofrenii.

Źródło: rp.pl/jm

Zobacz też: Zagadka długowieczności nadal nie rozwiązana

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)