HIV - 5 najważniejszych faktów

HIV - 5 najważniejszych faktów fot. Fotolia
1 grudnia to Światowy Dzień Walki z AIDS. I szansa, by dowiedzieć się więcej na temat tej choroby oraz wirusa, który ją wywołuje. Uwaga! Choć nie budzi on już takiego strachu jak kiedyś, wciąż stanowi dla nas duże zagrożenie. Ba! Może nawet większe niż kiedykolwiek!
Agnieszka Czechowska / 01.12.2017 05:26
HIV - 5 najważniejszych faktów fot. Fotolia

Jeszcze kilkanaście lat temu hasło HIV lub AIDS wywoływało autentyczny lęk, a nawet panikę. Dziś oswoiliśmy się z tą chorobą. Czy słusznie? Trudno powiedzieć. Leczenie faktycznie jest coraz skuteczniejsze, wiemy jak się przed nią bronić.  Statystyki wskazują jednak, że problem wcale nie jest mniejszy niż jeszcze paręnaście lat temu. Być może straciliśmy czujność? Przypominamy zatem: wirusem HIV zarazić się można przez niezabezpieczony prezerwatywą kontakt seksualny z osobą zakażoną, używanie strzykawek zanieczyszczonych krwią osoby zakażonej HIV. Nie można natomiast zakazić się HIV drogą kropelkową, jedząc zanieczyszczone pokarmy, przez podanie ręki itp. Ryzyka zachorowania nie podnosi wspólne mieszkanie, stosowanie tych samych sztućców,  oraz korzystanie ze wspólnej łazienki z osobą chorą. Tyle jeśli chodzi o podsumowania. Co jeszcze warto wiedzieć o HIV i AIDS?

1. Gwałtownie wzrasta liczba chorych w Europie

Choć wydawać by się mogło, że epidemia została już opanowana, statystyki temu przeczą. Tylko w ubiegłym roku rozpoznano HIV u 160 tys. Europejczyków. 80 proc. z nich mieszka w Europie Wschodniej.  Zdaniem ekspertów WHO wirus HIV rozprzestrzenia się teraz szybciej niż kiedykolwiek. Co więcej, wzrost dotyczy nie tylko zakażeń HIV, ale i także liczby osób chorych na AIDS.

2. Wirus HIV łatwiej przenosi się z mężczyzny na kobietę

Zostało to potwierdzone w wielu badaniach: ryzyko zakażenia jest znacznie większe dla kobiety podczas stosunku z zakażonym mężczyzną, niż dla mężczyzny podczas stosunku z zakażoną kobietą. Wynika to głownie z różnic w budowie anatomicznej. U kobiet na zakażenie wrażliwe są błona śluzowa pochwy i szyjki macicy. U mężczyzn tylko obwódka błony śluzowej wokół ujścia cewki moczowej i wewnętrzna warstwa pod napletkiem. Poza tym ilość wirusa w nasieniu jest znacznie większa niż w wydzielinach żeńskich narządów płciowych.

3. Leczenie HIV jest teraz skuteczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Choć stosowane w leczeniu HIV preparaty antyretrowirusowe nie są w stanie usunąć wirusa z organizmu, skutecznie hamują jego namnażanie się. Pozwala to na przedłużenie życia osoby zakażonej HIV o 20 – 30 lat. W Polsce taka terapia prowadzona jest w ramach NFZ.

4. Osoby z HIV mogą mieć zdrowe dzieci

Jeśli nosicielka wirusa HIV wie o swojej chorobie i przez cała ciążę jest pod opieką zarówno ginekologa jak i specjalisty od AIDS, szanse na urodzenie zdrowego dziecka wynoszą u niej ponad 99 proc. Szansę na ojcostwo ma również mężczyzna zarażony HIV.  Plemniki nie przenoszą wirusa. Znajduje się on w innych komórkach płynu nasiennego. Możliwe jest "wypłukanie" plemników (w warunkach laboratoryjnych) i podanie ich kobiecie. Takie procedury stosuje się także z powodzeniem w Polsce.

5. Wiele osób zakażonych HIV nie wie, że jest nosicielem wirusa.

Istnieją szacunki, które mówią, że nawet 80 proc. osób zakażonych nie wie o tym fakcie.

Jak są objawy zakażenia HIV?

Jak najłatwiej zarazić się HIV?

Po jakim czasie od przygodnego kontaktu seksualnego trzeba się przebadać na HIV?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!