POLECAMY

Uwaga! Przez zęby możesz stracić szansę na awans!

Wygląd zębów oraz nieświeży oddech mogą wpłynąć na decyzję o awansie. Zobacz, co możesz zrobić, by nie przeszkodziły ci w karierze
Uwaga! Przez zęby możesz stracić szansę na awans! fot. Fotolia
Co mają zęby do kariery zawodowej? Okazuje się, że coraz więcej. Sprawdź, jak higiena jamy ustnej wpływa na twoją szansę kariery

 W tych zawodach wymagają uśmiechu

 
Masz fatalne zęby, nie awansują cię. Chociaż to brutalne, to coraz częściej pracodawcy zaglądają nam w zęby. Powód - klienci wielu firm chcą mieć do czynienia, nie tylko z doświadczonym i znającym się na swoim fachu personelem, ale także z takim o nienagannej prezencji. Zawodem numer jeden, w którym bezwarunkowo liczy się perfekcyjny uśmiech jest profesja handlowca.
 
Zdaniem aż 67 proc. Polaków powinien on mieć wyjątkowo zadbane zęby, na drugim miejscu znalazł się zawód aktora – 62 proc. Ale idealnych uśmiechów wymagamy także od personelu medycznego – 52 proc. i od nauczycieli – 49 proc. Dobrze, kiedy o zęby dba także biznesmen, wskazało go 47 proc. 31 proc. chciałoby widzieć pięknie uśmiechających się policjantów, a 28 wskazuje stewardessy.

Uwaga – szef wącha

 Kiepski stan uzębienia lub nieświeży oddech mogą mieć wpływ na to, czy chcemy z kimś robić interesy. To z kolei wpływa na to, kogo firmy chcą widzieć na eksponowanych stanowiskach. Aż 44 proc. managerów przyznaje dziś, że wygląd zębów pracownika może być jednym z decydujących kryteriów przy awansie.
Blisko 30 proc. pacjentów korygujących sobie dziś uśmiech robi to ze względów zawodowych. Im wyższe ktoś zajmuje stanowisko, związane z kontaktem z klientem, wystąpieniami publicznymi czy medialnymi tym większa jest świadomość tego, jak powinny wyglądać zęby. U wielu osób decyzja o korekcie uśmiechu aparatem ortodontycznymi lub licówkami idzie w parze z awansem. Wymusza to niejako bardziej eksponowana posada.

– mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Nie myjemy, wolimy żuć gumę

 
Ale nie tylko wygląd zębów może przekreślić nasze szanse w firmie. Także nieświeży oddech. Tymczasem w polskich firmach wciąż nie widuje się osób myjących zęby w pracy. Od przerwy na szczoteczkę, wciąż wolimy przerwę na papierosa. Szczoteczkę i pastę do pracy nosi zaledwie 4 proc. Polaków. 70 proc. uważa, że mycie zębów w firmowej toalecie jest krępujące. Jednocześnie 43 proc. z nas przyznaje się, że w pracy miewa nieświeży oddech. Skutek - nagminnie żujemy miętowe gumy, do pracy nosi je ze sobą aż 71 proc. z nas. To jednak nie rozwiązuje spawy, bo dla 34 proc. z nas drażniący jest zapach mięty z ust kolegi lub koleżanki.
W ciągu ośmiu a nawet więcej godzin pracy stajemy się zapachową bombą. W pracy nieustannie podjadamy, sięgamy po słodycze, pijemy kawę, herbatę, palimy papierosy. Mieszamy na zmianę słodkie i kwaśne. Pojawia się osad, zęby stają się żółte lub szare, często towarzyszy temu kwaśny zapach. To widzą i czują nasi rozmówcy, to może również zniechęcić do kontaktu z nami, a tym samym wpłynąć na efekty w pracy. Nikt nie chce przecież robić biznesu z osobą, z która nie można porozmawiać.

– mówi dr Wojciech Fąferko.
 
Zresztą potwierdzamy to sami. Aż 82 proc. Polaków jest zdania, że nieświeży oddech zniechęca do kontaktu z drugą osobą.

Czytaj także:

**sondę Dentim Clinic przeprowadzono w dniach od 10-25 lipca 2013 na grupie 500 osób.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 lat temu
Ja mam taką pracę, że wygląd ma znaczenie... Na szczęście zęby mam w porządku, równe, bez ubytków, jedynie przez lata palenia zżółkły (już nie palę) i przez to beznadziejnie się odcinały od białych koszul noszonych wg standardów biurowych. Denerwowało mnie to, zwłaszcza, jak robiono nam zdjęcia do folderu firmowego i zobaczyłam swoje... :/ I z tego względu, przez pracę właśnie i dla dobrego samopoczucia zdecydowałam się na wybielanie zebów. Płaciłam w Candeo 500 za wybielanie na fotelu, trwało ponad 2 h, ale uważam, że to były dobrze wydane pieniądze dla samej siebie. Wiem, że w innych gabinetach kosztuje to przeważnie więcej, ale można poszukac dobrych ofert, jeśli ktoś ma podobne kompleksy.
/5 lat temu
Skąd taka nagonka na te zęby?
/5 lat temu
aż ciezko uwierzyc ze w obecnych czasach dla tylu osob higiena jamy ustnej to nadal czarna magia...