Czym są hemoroidy odbytu i jak się ich pozbyć?

Jeśli masz świąd odbytu, a na zewnątrz odbytu pojawiły się zgrubienia, to znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów. Sprawdź, co robić.
Czym są hemoroidy odbytu i jak się ich pozbyć? fot. Fotolia

Guzki krwawnicze (zwane hemoroidami) to sploty naczyń krwionośnych, które napełniając się krwią, uszczelniają kanał odbytu. Czasami dochodzi do stanu zapalnego i wysunięcia się ich na zewnątrz. Zobacz, co wtedy robić.

Jeśli odczuwasz świąd lub pieczenie odbytu, bóle przy oddawaniu stolca, a na zewnątrz odbytu pojawiły się zgrubienia, to znaczy, że doszło do zapalenia hemoroidów. Sprawdź, co robić.

Czym są hemoroidy?

Mamy je wszyscy. Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to jakby "poduszeczki", które napełniając się krwią uszczelniają kanał odbytu. Gdyby nie one, nie potrafilibyśmy utrzymać ani gazów, ani stolca.

U zdrowego człowieka nie dają one żadnych dolegliwości. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do ich zapalenia. Wówczas często wysuwają się na zewnątrz i gdy ten stan trwa długo, powstają żylaki odbytu, mylnie zwane właśnie hemoroidami.

Dowiedz się więcej o hemoroidach

Co sprzyja powstawaniu hemoroidów?

Pewien wpływ mają skłonności genetyczne. Częściej jednak błędy związane ze stylem życia i niewłaściwym odżywianiem, które powodują:

 • zaparcia,
 • biegunki,
 • używanie środków przeczyszczających,
 • siedzący tryb życia.

Hemoroidy stają się dokuczliwe także przy dużych wysiłkach, np. dźwiganiu ciężkich rzeczy czy ciąży i parciu w trakcie porodu.

Jak sobie radzić z żylakami odbytu?

Objawy zapalenia hemoroidów bywają dokuczliwe. Często odczuwamy wówczas:

 • świąd, pieczenie lub ból;
 • zdarzają się krwawienia w trakcie oddawania stolca;
 • a także wysuwanie guzków na zewnątrz.

Domowe sposoby na zapalenie hemoroidów

W tej pierwszej i drugiej fazie choroby, kiedy guzki wciąż jeszcze po kilku dniach wsuwają się do środka same, wciąż można poradzić sobie z nimi metodami domowymi.
Oprócz stosowania dostępnych bez recepty maści na hemoroidy, żeli lub czopków, świetne efekty dają dwa rodzaje zabiegów.

Zabieg pierwszy to wyziębianie. Polega na tym, by w chustkę lub ściereczkę zawinąć kawałek lodu. Wówczas zmniejsza się stan zapalny, guzek obkurcza się i wsuwa do środka.

Bardzo pomocne są też zioła.

Zioła można wykorzystać w postaci:

 • naparów do picia,
 • nasiadówek,
 • kompresów,
 • odwarów do przemywania.

Najlepsze do tego celu są: ruszczyk kolczasty, topola czarna, dąb szypułkowaty, kasztanowiec zwyczajny oraz nostrzyk żółty.

Jeśli nie mamy pod ręką ziół, możemy ratować się doraźnie naparem z czarnej herbaty. Po zaparzeniu herbaty, trzeba ją wystudzić i przyłożyć w chore miejsce na kilka minut.

RUSZCZYK KOLCZASTY

Zawiera saponiny sterydowe oraz flawonoidy i fitosterole, które mają dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne: zwiększają napięcie ich ścian oraz przepływ krwi przez nie. Do leczenia hemoroidów poleca się jego wodne i wodno-alkoholowe wyciągi, które działają przeciwzapalnie. Zapobiegają też wysuwaniu się guzków.

Ruszczyk można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Domowa recepta na odwar wzmacniający żyły

Łyżkę suchych kłączy ruszczyka skrop spirytusem i odstaw na 5 minut. Zalej szklanką zimnej wody, zagotuj, odstaw na 40 minut pod przykryciem. Przecedź, podziel na 4 porcje i wypij w ciągu dnia. Stosuj przez 2-3 miesiące.

TOPOLA CZARNA

W pączkach znajdują się m.in. flawonoidy, glikozydy fenolowe i olejek eteryczny, które działają przeciwzapalnie i leczą drobne uszkodzenia skóry. Skuteczne w postaci kompresów i maści.

Domowa recepta na maść łagodzącą

Łyżeczkę świeżych pączków topoli (zbieranych na przełomie kwietnia i maja) utłucz w moździerzu na miazgę. Dodaj 30 g maści z alantoiną, dokładnie wymieszaj. Smaruj chore miejsce 2-3 razy dziennie. Trzymaj w lodówce.

DĄB SZYPUŁKOWATY

Kora dębu zawiera garbniki, które działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Łagodzą dzięki temu pieczenie i świąd, obkurczają naczynia krwionośne. Pomaga też w stanach zapalnych błon śluzowych.

Domowa recepta na odwar ściągający

2 łyżki rozdrobnionej kory dębu zalej litrem wody i gotuj 15  minut pod przykryciem. Odstaw odwar do ostygnięcia, przecedź. Stosuj 2-3 razy dziennie w formie kompresów lub nasiadówek. Jeśli jesteś w ciąży bardziej wskazane od nasiadówek będą  kompresy.

KASZTANOWIEC ZWYCZAJNY

Kasztanowce dostarczają escyny i eskuliny, które uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. W leczeniu heoroidów głownie stosuje się preparaty doustne w postaci tabletek lub płynów.

Domowa recepta na odwar uszczelniający żyły

Łyżkę rozdrobnionej kory kasztanowca zalej 1,5 szklanki letniej wody i gotuj 5 minut. Odstaw do ostygnięcia, przecedź . Stosuj 2-3 razy dziennie w postaci okładów  lub do przemywania guzków.

NOSTRZYK ŻÓŁTY

Ziele to zawiera kumaryny, kwasy fenolowe, flawonoidy, saponiny triterpenowe, garbniki. Dzięki temu obniża przepuszczalność naczyń krwionośnych, zmniejsza krzepliwość krwi, ułatwia jej przepływ przez żyły. Stosuje się zewnętrznie.

Domowa recepta na kataplazm przeciwzapalny

2 łyżki ziela  zalej szklanką wody. Gotuj 30 minut, wystudź. Następnie odlej wodę, a zioła zwiń w gazę. Przyłóż na chore miejsce. Przykryj je folią. Trzymaj prze 10-15 minut.

Dowiedz się więcej:
Jakie są objawy hemoroidów?
Jak leczyć hemoroidy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)