coca cola www.unsplash.com

Grypa żołądkowa – czy pomaga na nią Coca-Cola? [OPINIA DIETETYKA]

Sprawia, że znikają wymioty i biegunka – tak na temat Coli wypowiada się wiele osób, które stosowały ją na objawy grypy żołądkowej. Być może, ale warto pamiętać o kilku ważnych sprawach, zanim po nią sięgniemy!
Marta Słupska / 13.09.2018 15:39
coca cola www.unsplash.com

Każdy, kto chociaż raz w życiu doświadczył grypy żołądkowej, wie, jak nieprzyjemna jest to choroba. W czasie jej trwania chorzy chwytają się różnych sposobów, by pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości: wymiotów, nudności, biegunki i bólu brzucha. Jednym z takich domowych sposobów, chwalonych na różnych forach internetowych, jest picie Coca-Coli. Czy faktycznie pomaga? Co o tej metodzie sądzą specjaliści?

Czy Coca-Cola pomaga na grypę żołądkową?

Zacznijmy od tego, że nie ma naukowych dowodów potwierdzających skuteczność tego popularnego napoju w walce z objawami grypy żołądkowej. Wiele osób wskazuje jednak na jego wyjątkowe właściwości. Być może nie ma się co dziwić – wszak twórcą Coca-Coli był amerykański farmaceuta John Pemberton, a sam napój miał być w założeniu środkiem na dolegliwości jelitowe.

Wiele osób jest zdania, że Cola świetnie radzi sobie z eliminowaniem przykrych objawów grypy żołądkowej – likwiduje wymioty, a także biegunkę.

A co uważa na ten temat specjalista? Zasięgnęłyśmy opinii w tej sprawie.

Podstawą leczenia grypy żołądkowej jest właściwa dieta i picie dużej ilości płynów, natomiast picie Coca-Coli jest tzw. domowym sposobem, który może być skuteczny, ale nie zawsze jest. Na pewno nie pomoże na ogólne osłabienie i temperaturę
– powiedziała nam dietetyk Anetta Skomiał z CM Medyceusz.

Picie Coli może więc być pomocne, ale jeśli dolegliwości nie miną w ciągu doby, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jak pić Coca-Colę przy grypie żołądkowej?

Jeśli zdecydujemy się na picie tego znanego napoju przy jelitówce, powinniśmy pamiętać o tym, że podstawą jest tutaj sięganie po Colę odgazowaną – możemy przelać ją do kubka i postawić na grzejniku.

Ważne jest też, by pić ją regularnie przez całą dobę – małymi porcjami najlepiej co godzinę. Możemy spożywać do niej suche (niczym nieposmarowane) kromki chleba. Nie przesadzajmy z ilością – pita w nadmiarze może nam zaszkodzić zamiast pomóc.

Moim zdaniem zdrowsze dla naszego organizmu jest picie przegotowanej wody z odrobiną soku z cytryny, soli i cukru oraz jedzenie zup i bulionów, które dodatkowo maja wartość odżywczą
– zaznacza dietetyk Anetta Skomiał.

Warto dodać, że w większości przypadków grypę żołądkową leczy się objawowo. Istotne jest zapobieganie odwodnieniu, picie wody i uzupełnianie elektrolitów. Poleca się też przyjmowanie leków rozkurczających oraz probiotyków.

Nie stosuje się natomiast antybiotyków, gdyż nie działają one na wirusy. Niezalecane są także leki hamujące wypróżnianie.

Zobacz też:
Co jeść przy grypie żołądkowej?
Wszystko o grypie żołądkowej u dzieci

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/23.01.2020 23:18
Dietetyk proponuje by pić wodę z cytryną na podrażniony żołądek??? To chyba dyplom na bazarze kupiła...