Nefropatia to jedno z powikłań cukrzycy/ fot. Shutterstock

Glista ludzka – cykl życiowy, objawy i postępowanie

Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób zarażonych glistą ludzką w 1998 roku wynosiła ok 1,38 miliarda! Szacuje się, że w krajach rozwijających się co dziesiąta osoba może być nosicielem!
/ 01.02.2011 03:00
Nefropatia to jedno z powikłań cukrzycy/ fot. Shutterstock

Groźny nicień

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest nicieniem, który pasożytuje w przewodzie pokarmowym człowieka. Dorosłe osobniki bytują w jelicie cienkim i osiągają długość około 15-40 cm! Samice mogą składać nawet do 200 000 jaj dziennie! 

Polecamy: Sposoby na cienie pod oczami

Aby doszło do zarażenia człowiek musi spożyć jaja zawierające formy larwalne pasożyta. W jelicie cienkim larwy wylęgają się a następnie przenikają do naczyń żylnych jelit. Wraz z krwią poprzez wątrobę trafiają one do płuc, gdzie wnikają do pęcherzyków płucnych. Następnie wędrują w kierunku gardła poprzez tchawice. W wyniku połknięcia znów dostają się do przewodu pokarmowego gdzie osiągają pełną dojrzałość. Okres od spożycia inwazyjnej formy glisty do pojawienia się jaj w kale wynosi około 7-9 tygodni. 

Zarażenie

Do zarażenia dochodzi zazwyczaj drogą pokarmową, poprzez spożycie zanieczyszczonego odchodami pokarmu, wody lub nawet... ziemi! Jaja glisty charakteryzuje bardzo długa żywotność, mogą one pozostawać aktywne nawet przez okres kilku lat o ile przebywają w sprzyjającym – wilgotnym - środowisku (np. w ziemi).
Objawy zależą od intensywności zakażenia. W przypadku niewielkich inwazji mogą nie być widoczne. Jednak w infekcji spowodowanej przez większą liczbę pasożytów może dojść do wystąpienia krwotoków i powstania zapalenia w okresie wędrówki pasożytów w płucach. Chory skarży się wówczas na kaszel, duszność oraz podwyższoną temperaturę.

Polecamy: Zakażenie nicieniami - jakie badania najlepiej wykonać?

W okresie jelitowej fazy może wystąpić biegunka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Nierzadko glisty bywają przyczyną spadku masy ciała. Jeśli przedostaną się one do żołądka lub pęcherzyka żółciowego mogą dawać objawy charakterystyczne dla tych okolic – np. żółtaczkę w przypadku zatkania przewodu żółciowego wspólnego.

Uwaga! Obecność glisty może indukować alergię!

Metodą umożliwiającą wykrycie nosicielstwa jest badanie kału na obecność jaj pasożyta.

Rozpoznanie

W przypadku stwierdzenia nosicielstwa należy wdrożyć leczenie farmakologiczne! W tym celu trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem aby dobrać odpowiednie leki. Najczęsiej stosuje się pyrantel i mebendazol. Leki te są jednak mało skuteczne w stosunku do pasożytów migrujących z tego powodu leczenie należy powtarzać po ok 2-3 tygodniach. Profilaktyka opiera się głównie na zachowaniu wysokiego poziomu higieny. Należy myć dokładnie owoce i warzywa (uwaga na sałatę!) przed ich spozyciem!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/06.02.2016 15:34
Mi osobiście Zentel nie pomógł, ale myślę, że to zależy od stopnia rozwinięcia pasożyta, ilości, długości bytowania itp. Po przyjmowaniu leku proponuję ponowić badania i w przypadku nieskuteczności kuracji pomyśleć o zmianie leku na silniejszy.
/16.11.2012 09:34
kochani powiedzcie mi co robić. U mojego dziecka stwierdzono w badaniu kału obecność jaj glisty ludzkiej.Miał napady ogromnego astmatycznego kaszlu zawsze kiedy się położył do łóżka spać( coś okropnego).Lekarz zalecił zentel w jednej dawce 20ml, po 14 dn druga dawka 20ml.Czy może ktoś miał taką kurację , czy to pomogło?Mam obiekcje czy taka dawka da radę.