Skręcona kostka fot. Panthermedia

Gdy po skręceniu nogi puchnie kostka

W lecie moja córka (16 lat)skręciła sobie nogę. Nosiła 7 dni opaskę elastyczną i wszystko wróciło do normy. Od tamtej pory wystarczy, że źle stanie i już kostka puchnie. Gojenie trwa coraz dłużej. Co robić?
/ 26.04.2011 08:34
Skręcona kostka fot. Panthermedia

Na pytanie odpowiada ortopeda Jerzy Wasserman

Powinna Pani zgłosić się z córką do ortopedy zajmującego się dziećmi. Trzeba wykonać badania (RTG, USG lub tomografię komputerową stawu skokowego), aby stwierdzić, do jakich uszkodzeń doszło. Puchnięcie kostki, o którym Pani wspomniała, jest najprawdopodobniej konsekwencją nieprawidłowego leczenia pierwszego urazu (kostka nie była unieruchomiona w gipsie, a jedynie założono opaskę elastyczną). O dalszym leczeniu zadecyduje lekarz ortopeda po badaniu i stwierdzeniu stopnia skręcenia stawu. Zwykle konieczne jest jedynie ograniczenie aktywności na 7–10 dni, aż ustąpią obrzęk i ból. Stosuje się chłodzące okłady, leki przeciwbólowe, opatrunek modelujący. U dzieci rzadko się zdarza, żeby było konieczne leczenie chirurgiczne. Rehabilitację też stosuje się w ograniczonym zakresie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)