POLECAMY

Firma Coca Cola zastępuje rakotwórcze substancje karmelem

Producent Coca Cola i Pepsi poinformował, że skierował prośbę do swoich dostawców, żeby w produkcji napojów zamiast chemicznej substancji 4-metyloimidazolu stosowali karmel – czytamy w artykule „Coke, Pepsi to alter caramel color ingredient” na stronie healthnews.com
Firma Coca Cola zastępuje rakotwórcze substancje karmelem

Producent postanowił zamienić chemiczną substancję 4-metyloimidazol używaną do barwienia napojów na karmel po tym, jak w styczniu 4-MI została wpisana na listę środków chemicznych umieszczoną w kalifornijskim akcie dotyczącym wody pitnej i substancji chemicznych zawartych w napojach (Proposition 65 z 1986 roku). Badania na zwierzętach dowiodły, że substancja ta wpływa na rozwój komórek nowotworowych.

W ubiegłym tygodniu Centrum Nauki Interesu Publicznego poinformowało, że badania wykazały za wysoki poziom 4-MI w produktach marki Coca Cola. Producent postanowił zastąpić 4-metyloimidazol karmelem, żeby uniknąć konieczności umieszczania na opakowaniu produktów ostrzeżenia o zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwór.

Jednocześnie producent informuje, że zmiany nie mają wpływu na smak, kolor czy formułę napojów.

Amerykańska agencja do spraw Żywności i Leków FDA zastrzega, że napoje pozostają bezpieczne. Rzecznik FDA informuje, że człowiek musiałby wypijać ponad 1000 puszek napoju dziennie, żeby osiągnąć dawkę 4-metyloimidazolu podawaną gryzoniom podczas badań, które wykazały wpływ substancji na rozwój komórek nowotworowych.

Zobacz też: Nadmiar suplementów witaminowych jest rakotwórczy!

Źródło: healthnews.com/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)