POLECAMY

WHO ostrzega: Zika może być problemem na skalę światową

WHO zwołało nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Kryzysowego w prawie wirusa Zika. Co ustalili eksperci?
WHO ostrzega: Zika może być problemem na skalę światową fot. Fotolia

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem Zika, Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwołała nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Kryzysowego. Podczas telekonferencji 18 ekspertów z całego świata oceniało stopień powiązania między zarażeniem wirusem Zika, a zwiększającą się liczbą przypadków wad wrodzonych i powikłań neurologicznych. W wydanym 1 lutego 2016 komunikacje po spotkaniu Margaret Chan, szefowa WHO, powiadomiła o wynikach tej narady.

Oficjalny komunikat WHO w sprawie wirusa Zika

Eksperci zgodzili się, że choć nie jest to jeszcze udowodnione naukowo, związek pomiędzy infekcją wirusem Zika podczas ciąży a rozwojem małogłowia u płodu jest bardzo prawdopodobny.

Wskazano na pilną potrzebę koordynacji międzynarodowych wysiłków badawczych, w celu jak najlepszego zrozumienia tego powiązania i zmniejszenia dalszego rozprzestrzeniania się tego wirusa.

Eksperci wskazali również problem braku szczepionek, szybkich i wiarygodnych testów diagnostycznych oraz braku odporności w krajach do których przenosi się wirus, jako dalsze powody do obaw przed rozprzestrzenianiem się wirusa Zika.

Margaret Chan, szefowa WHO:

Członkowie Komisji zgodzili się, że sytuacja spełnia warunki zagrożenia zdrowia publicznego na skalę światową. Przyjęłam tę radę.

 

Zdaniem ekspertów, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i opanowaniu sytuacji w krajach już dotkniętych, niezbędne są skoordynowane międzynarodowe działania w zakresie wczesnego wykrywania infekcji, wad wrodzonych i powikłań neurologicznych oraz zintensyfikowanie kontroli populacji komarów i badań nad opracowaniem wczesnych testów diagnostycznych i szczepionek. Jednocześnie uznano, że nie ma przeciwwskazań do podróżowania lub handlu.

Wirus Zika

Wirus Zika należy do rodziny Flawiwirusów. Po raz pierwszy wykryto go w ludzkim organizmie w Ugandzie w połowie XX wieku. Przenosi się przez ugryzienia komarów (przede wszystkim tzw. komarów tygrysich), jednak obecnie trwają też badania nad możliwości przenoszenia się wirusa bezpośrednio między ludźmi (jego obecność wykryto w spermie).

Wirus zagraża najbardziej płodom, u których prawdopodobnie przyczynia się do rozwoju małogłowia. U dorosłych wirus może wywoływać  tzw. zespół Guillaina-Barrégo, prowadzący do niedowładu mięśni. Na razie nie znamy szczepionki chroniącej przed tym wirusem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)