Elektrostymulacja jako forma leczenia nietrzymania moczu

Elektrostymulacja zyskuje coraz większą popularność jako metoda leczenia nietrzymania moczu. Na czym polega ta metoda? Jak długo trwa terapia? Czy jest ona bezpieczna?
/ 12.04.2013 13:51

Elektrostymulacja polega na wzmacnianiu mięśni odpowiadających za prawidłową pracę pęcherza moczowego, czyli mięśni dna miednicy, poprzez ich ćwiczenie wywołane działaniem niskonapięciowego prądu elektrycznego o odpowiedniej intensywności. Prądy wywołują skurcze mięśni, tak jak przy celowych ćwiczeniach, zatem mięśnie wzmacniają się.

Kobiety często mają problem z samodzielnym ćwiczeniem mięśni dna miednicy; nie potrafią ich poprawnie zlokalizować, mają problemy z systematycznością ćwiczeń. Przy elektrostymulacji te zagrożenia nie istnieją – pobudzane do pracy są właściwe mięśnie, a odpowiednia długość czasu trwania programu rehabilitacyjnego zapewnia skuteczność na długo.

Od czego zależy skuteczność terapii poprzez elektrostymulację mięśni dna miednicy?

Skuteczność terapii zależy od stadium zaawansowania problemu nietrzymania moczu, a także od częstotliwości i systematyczności prowadzenia terapii. Najlepsze efekty daje terapia prowadzona dwa razy dziennie, trwająca od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, zgodnie ze wskazaniami urządzenia.

Czy przed przystąpieniem z korzystania z elektrostymulatora wymagane jest specjalne przygotowanie lub badania?

W każdym przypadku podejrzenia wystąpienia objawów schorzenia zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą. Jeżeli lekarz zalecił terapię poprzez elektrostymulację mięśni dna miednicy, można przystąpić do korzystania z urządzenia, jednak uprzednio należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Zobacz także: Jak nietrzymanie moczu wpływa na seks?

Elektrostymulacja może być również stosowana jako forma rehabilitacji. Przed jej rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem lub – jeśli jest to niemożliwe – spróbować przeprowadzić autodiagnozę i sprawdzić, jaka forma nietrzymania moczu u nas występuje.

Rozróżniamy trzy formy nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (np. podczas uprawiania sportu, sprzątania, podnoszenia ciężkich przedmiotów),
  • naglące (tzw. parciowe) nietrzymanie moczu (m.in. natychmiastowa potrzeba oddania moczu, brak kontroli nad potrzebą oddania moczu, wielokrotne oddawanie moczu w ciągu doby),
  • mieszane nietrzymanie moczu – nietrzymanie moczu z obu powyższych przyczyn.

Kiedy i ile razy należy poddać się terapii, aby były efekty?

Zgodnie z zaleceniami lekarzy, terapia urządzeniami elektrostymulującymi powinna być wykonywana regularnie przynajmniej raz dziennie. Pierwsze efekty są zauważalne już po około miesiącu wykonywania sesji. Terapię należy prowadzić dalej przez okres przynajmniej 3 miesięcy.

Osoby, u których występują objawy nietrzymania moczu powinny prowadzić terapię regularnie, w powtarzających się kwartalnych cyklach, tak aby mięśnie odpowiadające za pracę pęcherza moczowego były w dobrej kondycji.

Czy stosowanie urządzenia wymaga specjalistycznej wiedzy na temat elektrostymulacji?

Do stosowania elektrostymulatorów nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza. Konieczne jest natomiast zapoznanie się z instrukcją obsługi i jej bezwzględne przestrzeganie.

Czy elektrostymulatory to urządzenia bezpieczne?

Elektrostymulatory to urządzenia niskonapięciowe (zasilane baterią 9V) o regulowanej intensywności działania. Przy każdym przerwaniu obwodu urządzenie wraca do zerowej intensywności, przez co nie ma możliwości przypadkowego przepływu prądu przez organizm użytkownika. Przed zastosowaniem należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją obsługi, zwłaszcza części dotyczącej przeciwwskazań.

Incydenty związane z nietrzymaniem moczu mogą ustąpić jeżeli podejmie się właściwą terapię. Warto wiedzieć, że przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego lub operacyjnego, w każdym przypadku powinno się podjąć rehabilitację ukierunkowaną na wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Polecamy: Czy nietrzymania moczu trzeba się wstydzić?

Źródło: www.ntm24.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)