POLECAMY

Jak działają leki na kaszel?

Zobacz, jak leczyć kaszel!
Magdalena Burda / 6 miesięcy temu
Jak działają leki na kaszel?

Kaszel to reakcja obronna organizmu, która jednocześnie stanowi objaw choroby. Dobór odpowiednich leków uzależniony jest od rodzaju kaszlu (suchy lub mokry). Zobacz, jak działają leki na poszczególne rodzaje kaszlu i które z nich warto stosować. 

Na kaszel mokry

Kaszel mokry jest produktywny i towarzyszy mu gęsta, odrywająca się wydzielina. Kiedy występuje, pacjentom najczęściej podawane są leki sekretolityczne lub wykrztuśne. Ich rola jest następująca: ułatwiają usunięcie wydzieliny przez zwiększenie jej nawodnienia i objętości oraz zmniejszenie jej lepkości. Dzięki nim chory szybciej „oczyszcza” układ oddechowy i wraca do zdrowia. 

Na kaszel suchy 

A co w przypadku suchego kaszlu? Jeżeli uniemożliwia spokojny sen, jest uciążliwy i trwa od dłuższego czasu, to należy skorzystać z dostępnych leków hamujących odruch kaszlu. Na rynku najczęściej możemy spotkać się z lekami zawierającymi kodeinę, dekstrometorfan i butamirat o działaniu ośrodkowym, czyli działaniu bezpośrednim na ośrodek kaszlu w mózgu. 

Te substancje należą do grupy tzw. opioidów, które, mimo że skutecznie hamują odruch kaszlu, to niewłaściwie stosowane mogą uzależnić. Kodeina, podobnie jak dekstrometorfan bywa używana jako substancja odurzająca, a jej przedawkowanie może doprowadzić nawet do depresji ośrodka oddechowego, czyli zmniejszenia częstości oddechów.

Bezpieczny wybór 

Właściwą alternatywą są leki o działaniu obwodowym, które docierają bezpośrednio do układu oddechowego. Na szczególną uwagę zasługuje lewodropropizyna, która ma udowodnioną naukowo skuteczność, która jest wyższa od leków o działaniu ośrodkowym. Jest dobrze tolerowana przez organizm, nie uzależnia, Dodatkowo mogą ją stosować dzieci od 2. roku życia. Zaczyna działać już po ok.15 minutach od zastosowania.

 

W celu doboru odpowiednich leków należy poprawnie rozpoznać rodzaj kaszlu. Leki wykrztuśne, przy kaszlu suchym, mogą tylko zaszkodzić i vice versa. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie stwierdzić, jaki typ kaszlu jest twoim utrapieniem, powinnaś iść do lekarza.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!