Dyskopatia szyjna – co to jest i czym grozi?

Co to jest dysk i gdzie się znajduje? Czym jest dyskopatia szyjna? Czy dysk to to samo, co krążek międzykręgowy? Dlaczego wypadnięcie dysku w odcinku szyjnym częściej występuje u młodych, aktywnych osób?
Ból w przypadku dyskopatii najczęściej lokalizuje się w karu, potylicy, może również promieniować do kończyn górnych lub górnej części pleców/ fot.Fotolia fot. Fotolia

Co rozumiane jest pod nazwą dysk?

To, co powszechnie nazywane jest „dyskiem”, tak naprawdę nosi nazwę krążka międzykręgowego.

Odcinki szyjny, piersiowy i lędźwiowy kręgosłupa zbudowane są z na przemian ułożonych kręgów i krążków międzykręgowych. Taki krążek oddziela od siebie dwa sąsiadujące trzony kręgów. Budową przypomina dysk – włóknisty pierścień otacza galaretowate jądro o kulistym kształcie. Jądro pozwala na wykonywanie ruchów i obracanie się kręgów. Jeżeli nagle wzrośnie obciążenie na „dysk”, jądro przemieszcza się i przerywa otaczający je pierścień włóknisty. Następnie wychodzi poza krążek międzykręgowy i uciska na korzenie nerwów lub sam rdzeń kręgowy. Jest to przyczyną dolegliwości bólowych pacjenta.

Kiedy można mówić o wypadnięciu "dysku"?

Wypadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym nie jest zbyt częste. Zdarza się głównie u osób młodych, co związane jest z ich aktywnością fizyczną.

Wypadnięcie „dysku” jest najczęściej efektem wypadku, na przykład komunikacyjnego, nagłego i szybkiego obrotu szyi, a także dźwignięcia ciężkiego przedmiotu, na przykład sztangi na siłowni. Te czynności związane są z wykonaniem nagłego ruchu. Największa ruchomość odcinka szyjnego jest pomiędzy kręgiem 5. i 6., a także pomiędzy kręgiem 6. i 7. Z tego względu do dyskopatii szyjnej dochodzi na tym poziomie. Jądro miażdżyste nie przemieszcza się do przodu ani do tyłu, ale do boku, co daje ucisk na korzenie nerwowe po jednej stronie, które wychodzą po obu stronach kręgosłupa z rdzenia kręgowego. Po tej stronie, po której występuje ucisk jądra na korzenie nerwów, pojawiają się objawy neurologiczne. Występuje nagły, silny ból, a także zesztywnienie szyi po tej stronie.

Ból najczęściej lokalizuje się w karku, potylicy, może promieniować do kończyn górnych lub górnej części pleców. W kończynie górnej po tej stronie mogą pojawić się mrowienia, drętwienia, osłabienie czucia dotyku, a także zaburzenia ruchomości ręki i obniżenie siły mięśniowej.

Leczenie dyskopatii szyjnej

Początkowo leczenie sprowadza się do złagodzenia objawów i usztywnienia tego odcinka kręgosłupa. W tym celu podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także takie, które powodują rozluźnienie mięśni. Leczenie chirurgiczne stosuje się, jeżeli objawy nie ustępują. Operację dyskopatii wykonuje neurochirurg i polega ona na częściowym lub całkowitym usunięciu krążka międzykręgowego tak, aby nie uciskał na nerwy. Przy usuwaniu całego krążka odpowiednio zespala się sąsiadujące kręgi. Po takiej operacji przez około 6 tygodni  należy nosić usztywniający kołnierz ortopedyczny.

Polecamy: Dyskopatia - kiedy operacja jest konieczna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/rok temu
Około 40 roku życia stwierdziłem, że cos dzieje sie z moimi kręgami szyjnymi. Kiedy ruszałem głową słyszałem, jak trą o siebie. z początku nie było to bolesne, ale nieprzyjemne. Z czasem nasilał sie ból moja żona kupiła mi maść konopną i wprowadziła do diety Nasionka konopne i olej konopny bogaty w Omega 3. Mniej więcej po 1 miesiącach skrzypienie w karku ustapiło i od dwóch lat go nie słyszę. Wiec polecam każdemu kto ma problem ze stawami i kośćmi produkty kupiłem w Poznaniu na ul Ratajczaka 33 w Konopnej farmacji teraz zamawiamy produkty przez ich strone konopiafarmacja.pl
/2 lata temu
Takich miejsc jest w Polsce coraz więcej. Ja jestem z Warszawy i korzystam z usług Centrum Medycznego Carolina. Mają wybitnych specjalistów, więc nie boję się, że coś pójdzie nie tak :) Tu masz do nich numer: 22 3558200.
/2 lata temu
Jak już nie będę wytrzymywała z bólu to chyba też będę musiała się udać na takie leczenie. Możesz powiedzieć, gdzie trzeba się zgłosić, jakieś konkretne placówki, numer telefonu?
POKAŻ KOMENTARZE (6)