Trapią cię duszności? Może to nerwica!

Zdarza ci się, że nie możesz złapać powietrza i masz wrażenie, że zapomniałaś jak się oddycha? Tego rodzaju dolegliwości bardzo często mają związek z zaburzeniami natury emocjonalnej, a nie chorobą somatyczną. Sprawdź, jak im zaradzić.
Agnieszka Czechowska / 10 miesięcy temu
Trapią cię duszności? Może to nerwica! fot. Fotolia

Opisane powyżej objawy są charakterystyczne dla nerwicy wegetatywnej (neurastenicznej). Choć jest ona zaburzeniem psychicznym wywołuje niemal wyłącznie objawy ze strony ciała: bóle brzucha, głowy, bezsenność, kołatania serca, ucisk w gardle, duszności. Dlatego właśnie osoby cierpiące na ten rodzaj nerwicy trafiają najpierw pod opiekę gastrologów, kardiologów, którzy próbują znaleźć przyczynę ich dolegliwości. A to trudne, bo problem tkwi w głowie...

Przyczyny choroby

Nerwica wegetatywna jest chorobą osób wrażliwych oraz takich, które mają mało odporny układ nerwowy (ot, taka ich uroda). Do rozwoju tej choroby przyczynia się również stres, przemęczenie, a także silne przeżycia emocjonalne.

Nerwica a duszności

Duszności, które często pojawiają się w przebiegu nerwicy, zwykle łącza się z lękiem przed śmiercią i atakiem paniki. Chory boi się, że ucisk w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem zabiją go. Na szczęście ten scenariusz jest nierealny. Nie ma takiej możliwości, by organizm bez żadnej somatycznej przyczyny wyłączył sobie dostęp do tlenu. Nawet jeśli przez chwilę chory ma kłopoty z oddychaniem, mózg w końcu zmusi go do nabrania powietrza. Niekiedy w wyniku duszności nerwicowej pojawia się także szybkie niekontrolowane oddychanie. W takiej sytuacji zaleca się oddychanie do torebki foliowej. Dzięki temu ograniczymy dopływ tlenu do płuc i zmniejszymy nieprzyjemne objawy takie jak zawroty głowy, drętwienia i mrowienia kończyn.

Leczenie duszności w przebiegu nerwicy

Jeśli duszności pojawiają się często i są dominującym objawem nerwicy, lekarz może w pierwszej kolejności zalecić stosowanie leków antydepresyjnych i uspokajających. Konieczna jest także terapia psychologiczna, która pomoże znaleźć przyczynę napięć nauczy chorego opanowywać leki.

Polecamy!

7 doskonałych koktajli, które dodają energii!

Jakie są najczęstsze przyczyny duszności?

A może to nerwica serca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
na nerwice brałam destresan, pomógł po jakimś czasie, jest ziołowy, nie uzależnia ale trzeba dłużej stosować bo nie jest tak silny jak leki, które mogą uzależnić