Drżenie zamiarowe i samoistne – czy wiążą się z chorobą Parkinsona?

drżenie zamiarowe fot. Adobe Stock
Częstość i nasilenie drżeń mają związek ze starzeniem się, chociaż mogą wystąpić też u osób młodych. Skąd się biorą?
Marta Słupska / 01.08.2019 12:39
drżenie zamiarowe fot. Adobe Stock

Drżenie zamiarowe to mimowolne ruchy – najczęściej rąk, a często też głowy – spowodowane uszkodzeniem móżdżku. Zaliczamy je do drżeń samoistnych. Jak odróżnić je od choroby Parkinsona? Wyjaśnia neurolog i Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek.

Czym jest drżenie zamiarowe?

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek: Myślę, że intencją było pytanie o drżenie samoistne. To jest inna jednostka chorobowa, która jest najczęściej mylona z chorobą Parkinsona, ponieważ w jednej i w drugiej występuje drżenie. W chorobie Parkinsona to drżenie ma jednak charakter spoczynkowy.

Tego terminu używamy do opisania takiej sytuacji, w której pacjent siedzi spokojnie, np. ogląda telewizję, ręce nie są niczym zajęte i wtedy właśnie drżą. Najczęściej drżenie występuje po jednej stronie, bo choroba Parkinsona jest chorobą asymetryczną i dotyczy zwykle jednej strony ciała. Natomiast w drżeniu samoistnym mamy właśnie drżenie zamiarowe, kiedy chory ma zamiar coś chwycić, sięga po coś, na przykład filiżankę z herbatą, i tę filiżankę rozlewa lub nie jest w stanie donieść do filiżanki łyżeczki z cukrem. Albo kiedy zaczyna pisać, pojawia się drżenie.

O takim drżeniu mówimy posturalne (poza ciała) i kinetyczne (występuje podczas ruchu). Chory z chorobą Parkinsona na początku choroby podczas wyciągnięcia rąk raczej drżenia nie ma. Natomiast chory z drżeniem samoistnym z zasady ma w tej pozycji drżenie. Ono jest też bardziej symetryczne, dotyczy najczęściej obu kończyn górnych i często także głowy, a bardzo rzadko kończyn dolnych.

W chorobie Parkinsona natomiast drżenie jest szczególnie częste w kończynach górnych, dolnych, a bardzo rzadko w obrębie głowy.

Nasilenie drżenia samoistnego zmniejsza się również po wypiciu alkoholu, przynajmniej na chwilę. To jego cecha charakterystyczna, odróżniająca je od drżenia parkinsonowskiego.

Jakie są jego przyczyny?

Drżenie samoistne do niedawna uważano za chorobę o nieznanej etiologii. Ponieważ występuje często rodzinnie, nawet ponad 50% chorych osób ma kogoś w rodzinie, kto miał kiedyś lub ma obecnie drżenie, to podejrzewano czynnik genetyczny. Nie znaleziono jednak żadnych pojedynczych genów, które mogłyby być odpowiedzialne za to drżenie.

Dzisiaj przyczyn upatruje się również w powolnym procesie zwyrodnienia, ale dotyczącym móżdżku. W chorobie Parkinsona zwyrodnienie dotyczy śródmózgowia, pnia mózgu, gdzie jest produkowana dopamina, a w drżeniu samoistnym najprawdopodobniej jest to proces zwyrodnieniowy w obrębie móżdżku.

drżenie rąk

fot. Adobe Stock

 Z jakimi chorobami może się wiązać? Czy pojawia się przy chorobie Parkinsona?

Drżenie jako takie może występować w wielu różnych schorzeniach, np. w stwardnieniu rozsianym, może się także pojawiać jednostronnie przy udarach, szczególnie jeśli udar uszkadza okolice połączenia jądra czerwiennego. Może wstępować również przy uszkodzeniu nerwów obwodowych. Wtedy mówimy o tak zwanym drżeniu neuropatycznym.

Drżenie zamiarowe może także pojawić się w chorobie Parkinsona, ale dopiero w rozwiniętym stadium, kiedy pacjent choruje już wiele lat. W takiej sytuacji ma on i drżenie spoczynkowe, i posturalne, i kinetyczne, czyli występujące przy ruchach, a więc także zamiarowe.

Czy może być objawem nerwicy?

Tak, jak najbardziej. Dodatkowo bywa także objawem nadczynności tarczycy, więc może występować w chorobach ogólnoustrojowych.

Czy może wystąpić u dzieci?

Tak, ale zdecydowanie jego częstość i nasilenie mają związek ze starzeniem się. Czyli, jak większość osób o tym wie z doświadczenia, bo widziała u bliskich, drżenie u osób starszych jest zdecydowanie częstsze. Bardzo często ma jednak początek w wieku młodszym, tylko jest po prostu niezauważone, ponieważ nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Dopiero później, kiedy ktoś zaczyna mieć większą amplitudę i nasilenie, to drżenie zaczyna być uciążliwe i chorzy zgłaszają się do lekarza.

Jak się je leczy? Czy stosuje się rehabilitację?

W drżeniu samoistnym rehabilitacja jest nieskuteczna (jest ona z kolei bardzo potrzebna w leczeniu choroby Parkinsona). Możemy leczyć je farmakologicznie, jeśli w ogóle wymaga leczenia.

W przypadku drżeń samoistnych małego stopnia niektórzy lekarze, w tym ja sam, nie zalecają pacjentom stosowania żadnych leków. Gdy farmakoterapia jest potrzebna, do wyboru mamy trzy leki: propranolol, prymidon, topiramat. Chociaż jeden z nich to lek kardiologiczny, a dwa pozostałe – przeciwpadaczkowe, działają także na drżenie.

Jeśli zaś drżenia nie da się leczyć farmakologicznie z powodu różnych przeciwwskazań, a jest ono bardzo nasilone, to mamy jeszcze możliwość leczenia operacyjnego za pomocą tzw. głębokiej stymulacji mózgu DBS (deep brain stimulation). Inna metodą, ale o znacznie mniej udokumentowanej skuteczności, jest GammaKnife.

DBS to bardzo skuteczna metoda leczenia wszystkich rodzajów drżenia, która polega na założeniu elektrod w obrębie wzgórza. Nota bene chorobę Parkinsona oporną na farmakoterapię możemy także leczyć za pomocą głębokiej stymulacji mózgu, tylko w innym miejscu wkładamy elektrody do mózgu – najczęściej do jądra niskowzgórzowego. Elektrody następnie podłączamy do zewnętrznego stymulatora, podobnego do stymulatora sercowego.

Jeżeli do tego zabiegu obecne są przeciwwskazania, to mamy także dwie terapie infuzyjne, gdzie przez zewnętrzną pompę podajemy bezpośrednio do jelita prekursor dopaminy, czyli zawieszoną w żelu lewodopę (tak zwaną duodopę) albo podskórnie jeden z leków z grupy agonistów dopaminy, apomorfinę.

Zobacz też:
4 możliwe przyczyny drżenia rąk
Jak opiekować się osobą chorą na Parkinsona?

Jarosław Sławek
prof. dr hab. n. med.
Jarosław Sławek
neurolog

Kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku oraz Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, które jest także partnerem kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Wybrane marki nawet do -40%
Wybrane marki nawet do -40%
Twoje ulubione produkty w wyją... więcej»
Zobacz
+
Wybrane marki nawet do -40%
Online

Twoje ulubione produkty w wyjątkowych cenach. Rabat do -40% na wybrany asortyment dostępny na cocolita.pl. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
REKLAMA