10 domowych sposobów na zgagę i refluks

domowe sposoby na zgagę fot. Adobe Stock, gpointstudio
Domowe sposoby na zgagę to m.in.: zioła, mleko, soda, migdały. Jeśli uczucie pieczenia w przełyku się powtarza, najlepszym domowym sposobem na zgagę jest zmiana nawyków dotyczących żywienia. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe środki na zgagę i refluks oraz kiedy z problem udać się do lekarza.
/ 02.02.2024 08:50
domowe sposoby na zgagę fot. Adobe Stock, gpointstudio

Zgaga to odczuwanie piekącego bólu lub pieczenia głównie za mostkiem w tzw. dołku sercowym, czasem promieniującego w różne strony, np. do gardła, barku, pleców, szczęki. Zgaga może przytrafić się każdemu po obfitym lub ostrym posiłku, a także w trakcie leżenia po jedzeniu. Sprzyjają jej palenie papierosów i picie alkoholu. Poniżej znajdziesz polecane domowe sposoby na zgagę.

Spis treści:

  1. Jak poznać zgagę i refluks?
  2. Domowe sposoby na zgagę i refluks
  3. Codzienne nawyki, które zapobiegają zgadze
  4. Kiedy ze zgagą iść do lekarza?

Jak poznać zgagę i refluks?

Zgaga jest typowym i głównym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego — przewlekłego, występującego okresowo cofania się zawartości żołądka do przełyku. Przyczyną jest zmniejszenie napięcia mięśnia znajdującego się między przełykiem a żołądkiem (tzw. dolnego zwieracza przełyku). Zgaga jest objawem refluksu, ale może występować również przy innych chorobach lub okazjonalnie u zdrowych osób. 

Typowe objawy zgagi zwykle nasilają się po obfitym posiłku, spożyciu alkoholu, pochylaniu, dźwiganiu lub w pozycji leżącej. Najczęściej są to:

  • uczucie pieczenia i ból w okolicy mostka,
  • uczucie pieczenia, palenia w gardle i przełyku,
  • uczucie wracania treści żołądkowej do przełyku,
  • odbijanie po posiłku,
  • kwaśny smak w ustach,
  • czkawka.

Inne objawy refluksu żołądkowo-przełykowego to nudności, wymioty, kaszel, chrypka, ból brzucha, ból gardła. 

Jeśli zgaga występuje często, należy skonsultować się z lekarzem. Nieleczenie refluksu może prowadzić do astmy (w wyniku dostawania się soku żołądkowego do płuc), stanów zapalnych przełyku, a nawet raka przełyku.

Domowe sposoby na zgagę i refluks

Zanim sięgniemy po leki, warto wypróbować domowe sposoby na zgagę, które skutecznie zwalczają uczucie pieczenia w przełyku.

Napary ziołowe

Jednym z domowych sposobów na zgagę jest picie ziołowych naparów. Na tę dolegliwość często poleca się lukrecję, nagietek lub rumianek. Jeśli się przejedliśmy, to warto sięgnąć po miętę lub ziele dziurawca, które odciążą żołądek, przyspieszając proces trawienia.

Zioła polecane przy refluksie żołądkowo-przełykowym to rośliny zawierające substancje śluzowe, które mają właściwości powlekające i ochronne oraz substancje przeciwzapalne i regenerujące. Pomocne będą napary ze ślazu, prawoślazu, porostu islandzkiego lub podbiału.

Guma do żucia z lukrecją

Lukrecja to słodkie w smaku kłącze wykorzystywane jako środek aromatyzujący. W sklepach zielarskich lub aptekach można kupić ziołowe gumy do żucia zawierające ekstrakt z lukrecji, które mogą zmniejszyć zgagę.

Imbir

Domowym sposobom na zgagę jest żucie plasterka imbiru. Można także zaparzyć świeży imbir. Wystarczy zetrzeć kawałek kłącza na tarce, zalać go gorącą wodą i trzymać pod przykryciem 10 minut, a następnie wypić. Imbir jest często polecany na dolegliwości trawienne.

Siemię lniane

Kolejnym domowym środkiem na zgagę jest siemię lniane. Przepis jest banalnie prosty. Łyżkę mielonego siemienia należy zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 15 minut, a następnie wypić gęsty kleik małymi łykami.

Migdały

Skuteczny naturalny lek na zgagę to powszechnie znane z tej właściwości migdały. Migdały neutralizują nadmiar kwasu w żołądku, łagodząc pieczenie w przełyku.

Woda z sodą oczyszczoną

Pomocny domowy sposób na zgagę to również wypicie szklanki ciepłej wody z dodatkiem połowy łyżeczki sody oczyszczonej. Soda neutralizuje kwaśne pH, co pomoże pozbyć się pieczenia.

Więcej: soda oczyszczona na zgagę

Szklanka ciepłego mleka

Niektórym na zgagę pomaga ciepłe mleko, wypite małymi łykami. Podobnie jak woda z sodą, neutralizuje kwaśny sok żołądkowy. 

Ocet jabłkowy

Niektóre osoby polecają na zgagę ocet jabłkowy. W tym celu należy wymieszać łyżeczkę octu w szklance letniej wody i wypijać przed lub po posiłku. Nie ma badań, które potwierdziłyby skuteczność tego specyfiku na zgagę, ale wiadomo, że może on wywołać skutki uboczne, w tym pogorszenie objawów związanych z refluksem. Nie dla każdego będzie to dobra metoda.

Banany 

Banany dzięki swojej zasadowości neutralizują kwaśny sok żołądkowy, co pozwala zapobiec zgadze. Zawarte w nich związki działają też ochronnie i regenerująco na błonę śluzową żołądka. Dodatkowo pektyna (rozpuszczalny błonnik) zawarta w tych owocach usprawnia przesuwanie się pożywienia przez układ trawienny. 

Błonnik

Według niewielkiego badania w piśmie World Journal of Gastroenterology z 2018 r. zjedzenie produktów bogatych w błonnik może złagodzić zgagę. Warto sięgać po płatki owsiane, brązowy ryż, chleb pełnoziarnisty. Dieta bogata w błonnik sprawia,  że dłużej utrzymuje się uczucie sytości i jest mniejsze ryzyko przejadania się, a tym samym pojawienia się zgagi. Ważne, aby przy spożywaniu dużej ilości błonnika pić sporo płynów, inaczej mogą wystąpić wzdęcia i inne dolegliwości trawienne. 

Przeczytaj też: Miód na refluks

Codzienne nawyki, które zapobiegają zgadze

Naturalne produkty na zgagę działają doraźnie i krótkotrwale. Dlatego w leczeniu zgagi (jeśli się ona powtarza) podstawą jest zapobieganie. W profilaktyce zgagi kluczowe znaczenie ma obserwacja własnego organizmu, przyzwyczajeń i zmiana ich, jeśli są niepoprawne. Zgadze można zapobiegać, stosując kilka zasad.

Aby zapobiec zgadze, należy:

  • ograniczyć spożycie czekolady, słodyczy, kawy, herbaty, ciężkich, tłustych, pikantnych potraw, unikać również alkoholu, produktów smażonych, (zgadze może sprzyjać jedzenie czosnku, rzodkiewek, cebuli),
  • jeść mniejsze porcje, a częściej,
  • jedzenie spożywać w pozycji pionowej; jeśli się kładziemy, dobrze jest mieć głowę około 20 cm wyżej niż resztę ciała, co zapobiega cofaniu się treści pokarmowej,
  • zachować 1-3 godziny przerwy od jedzenia przed spaniem,
  • wypijać przed posiłkiem lub na czczo niewielką ilość obojętnego płynu, np. przegotowanej letniej wody.

Jeśli często mamy zgagę, nie należy:

  • spożywać dużych porcji jedzenia, zwłaszcza przed spaniem,
  • nadużywać alkoholu i papierosów (według badań palenie powoduje rozluźnienie zwieracza dolnego przełyku i zwiększa wydzielanie soku żołądkowego),
  • jeść pikantnych potraw, wymienionych wcześniej niekorzystnych produktów, a także pić kwaśnych soków z cytrusów i pomidorowych,
  • stosować bez potrzeby niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą podrażniać śluzówkę żołądka,
  • żyć w napięciu — taki stan emocjonalny sprzyja problemom żołądkowym, w tym zgadze.

Kiedy ze zgagą iść do lekarza?

Występująca sporadycznie zgaga nie jest powodem do niepokoju. Powinny ją złagodzić domowe sposoby. Jeśli jednak problem pojawia się często albo nie ustępuje po zastosowaniu dostępnych bez recepty leków zobojętniających sok żołądkowy, należy udać się do lekarza. Jeśli oprócz zgagi pojawiają się inne objawy, np. bóle żołądka, wymioty, osłabienie, niezamierzone chudnięcie, również wskazana jest konsultacja medyczna.

Czytaj także:
Zgaga – leki i domowe sposoby na zgagę, zgaga w ciąży, objawy i przyczyny pieczenia w przełyku
Pomidory a nadkwasota i refluks. 7 skutecznych trików na złagodzenie kwasowości pomidorów
Zgaga w czasie ciąży. Skuteczne sposoby na pieczenie w przełyku
Jakie owoce można jeść przy refluksie? Lista owoców dozwolonych

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA