Domowe sposoby na zapalenie pęcherza fot. Adobe Stock

Zapalenie pęcherza - domowe sposoby (7 skutecznych terapii)

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza to: picie dużo płynów, jedzenie żurawiny i produktów bogatych w witaminę C, robienie nasiadówek i ogrzewanie pęcherza.
Marta Wilczkowska / 27.11.2019 18:01
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza fot. Adobe Stock

To najczęściej występujący rodzaj zakażenia układu moczowego. Dotyczy w większości przypadków kobiet (ze względu m.in. na ich krótką cewkę moczową). Ból i dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza moczowego są tak nieprzyjemne i silne, że trudno pomylić go z czymkolwiek innym.

Zapalenie pęcherza rozpoznasz po kilku symptomach: ból, pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, oddawanie moczu w małych dawkach i uczucie niepełnego oddania moczu, ból brzucha. Czasem może pojawić się gorączka i krew w moczu.

Za jego rozwój zakażenia najczęściej odpowiadają infekcje bakteryjne, dlatego zapalenia pęcherza leczy się zwykle antybiotykami. Jeśli infekcje pęcherza zdarzają ci się często, idź do lekarza (zwłaszcza, jeśli towarzyszy im krwiomocz!). Pamiętaj, że nieleczone mogą prowadzić do infekcji nerek. Jeśli jednak zapalenie pęcherza jest łagodne, możesz spróbować pokonać je domowymi sposobami.

Zapalenie pęcherza - domowe sposoby

Oto metody, które mogą przynieść ulgę przy tych dolegliwościach:

1. Pij dużo płynów (ponad 2 litry dziennie)

Najlepiej wybierz wodę mineralną oraz lekkie napary ziołowej lub zielonej herbaty. Choć częstsze korzystanie z toalety może być nieprzyjemne, tylko w ten sposób przyspieszysz wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

2. Rób dwa razy dziennie nasiadówki

Łyżkę szałwii lub rumianku zalej szklanką wrzątku, zostaw na 10 minut, przecedź i wlej napar do dużej miski w ciepłą wodą. Posiedź w niej 10 minut. Pamiętaj też o odpowiedniej higienie! Często podmywaj się, do osuszenia używając najlepiej oddzielnego ręcznika lub jednorazowych ręczników papierowych.

3. Ogrzewaj pęcherz

Przyłóż do podbrzusza termofor lub ciepły okład (np. z ogrzanego ręcznika). Jeśli to możliwe, ogrzewaj równocześnie dolną część pleców. Taki zabieg uśmierzy ból i ułatwi oddawanie moczu.

4. Postaw na witaminę C

Jadaj produkty bogate w witaminę C, która zakwasza mocz. W kwaśnym środowisku bakterie słabo się rozwijają, więc dieta bogata w witaminę C spowolni rozwój infekcji i wspomoże leczenie. Witamina C ma też korzystny wpływ na kondycję żył i skóry, co stanowi dodatkowy plus jej stosowania.

5. Podjadaj owoce żurawiny

Ten sposób stosowany jest od lat i część badań wykazało, że żurawina faktycznie pomaga na problemy związane z infekcją pęcherza moczowego. Jednak trzeba mieć na uwadze, że zdania ekspertów na ten temat są podzielone.

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, aby żurawina i preparaty żurawinowe były skuteczne w zapobieganiu zakażeń układu moczowego. Nieliczne badania sugerują jej ochronny wpływ, ale są również inne, które nie wykazały istotnego zmniejszenia infekcji tego typu. Nie wiemy też, jakie są konsekwencje długoterminowego zażywania preparatów żurawinowych
– mówi lek. med. Łukasz Curyło.

6. Pij napary z pokrzywy

Jeśli nie masz suszonych listków, możesz skorzystać z gotowych herbat. Moczopędne właściwości pokrzywy, zwiększą ilość oddawanego moczu, co przyspieszy oczyszczanie dróg moczowych z drobnoustrojów. Stosując ją, nie zapominaj jednak o piciu wody, bo możesz doprowadzić do odwodnienia!

7. Kup w aptece środki na zapalenie pęcherza

Zazwyczaj zawierają naturalne substancje moczopędne, witaminę C oraz składniki o delikatnym działaniu antyseptycznym, przez co wspomagają pracę dróg moczowych i pomagają zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące infekcjom pęcherza. Zobacz przegląd preparatów na zapalenie pęcherza.

domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zadbaj o zdrowe nerki i pęcherz:Kolejna infekcja pęcherza? Uważaj na groźne odmiedniczkowe zapalenie nerek!Zapalenie pęcherza po stosunku - jak leczyć?5 sposobów na zapalenie pęcherza u dzieci

Na podstawie artykułu Beaty Prasałek z Poradnika Domowego.

Łukasz Curyło
Lek. med.
Łukasz Curyło
urolog

Specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic. Absolwent Akademii Medycznej w Krakowie. Egzamin specjalizacyjny z urologii zdał w 2012 roku uzyskując tytuł FEBU (Fellow European Board of Urology). Pracuje w Oddziale Klinicznym Urologii pod kierownictwem prof. Piotra Chłosty na stanowisku starszego asystenta. Od roku 2013 pełni funkcję Kierownika Przyklinicznej Poradni Urologicznej. Bierze czynny udział w Kongresach naukowych Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) oraz Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Współorganizuję kursy w ramach specjalizacji z zakresu urologii oraz technik małoinwazyjnych: laparoskopowych i endoskopowych. Szczególnie interesuje się onkologią urologiczną, laparoskopią w urologii oraz zabiegami rekonstrukcyjnymi dróg moczowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/29.10.2018 13:03
Czytałam, że Ginjal urit ma zmieniony skład, przez co działa silniej i jest jeszcze bardziej skuteczny. Zwiększono w nim dawkę ekstraktu z owoców bzu czarnego oraz dołożono ziela św. Damiana, które ma o silne działanie diuretyczne i odkażające drogi moczowe.
/30.04.2018 14:31
Żurawina jest świetna, ale przy zakażaniu układu moczowego czasem nie wystarcza. Jestem wielką fanką naturalnych produktów i gdy mnie dopadło zakażenie stosowałam Ginjal Urit. Oprócz żurawiny zawiera on liście rozmarynu i sonchus, korzeń żeń-szenia oraz owoce czarnego bzu.
/29.04.2018 21:56
Domowe sposoby są dobre pomocniczo. Np. ciepły termofor złagodzi ból, albo moczopędne ziółka i woda z cytryną pomogą szybciej wypłukać bakterie. Ale zeby tak na dobre pozbyc się infekcji to jednak potrzeba czegoś mocniejszego. Ja ostatnio nie miałam czasu iść do lekarza, ale pani w aptece poleciła mi urofuraginum max, to bez recepty, więc obeszło się wizyty w przychodni.
POKAŻ KOMENTARZE (9)