Domowe sposoby na zajady

Uciążliwe zajady w kącikach ust to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim bolesna dolegliwość, którą należy leczyć. Oto kilka domowych sposobów, jak pozbyć się zajadów.

Uciążliwe zajady w kącikach ust to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim bolesna dolegliwość, którą należy leczyć. Oto kilka domowych sposobów, jak pozbyć się zajadów.

Domowe sposoby na zajady

Fot. Depositphotos

Nieestetyczne pęknięcia w kącikach ust mogą przytrafić się każdemu.Ta nieprzyjemna i bolesna dolegliwość może skutecznie utrudniać nam jedzenie czy mówienie oraz uprzykrzyć ogólne funcjonowanie. Zajady to nic innego, jak stan zapalny kącików ust, wywołany przez bakterie lub grzyby. W zainfekowanym miejscu tworzy się bolesne owrzodzenie, którego przyczyn można doszukiwać się między innymi w braku witamin (z grupy B) i ogólnym osłabieniu organizmu, podrażnieniach błon śluzowych, antybiotykoterapii, cukrzycy czy reakcji na niekorzystne warunkie atmosferyczne (silny wiatr lub ostre słońce).

Jak pozbyć się zajadów domowymi sposobami?

  • Przede wszystkim warto zadbać o uzupełnienie diety w pokarmy z dużą zawartością witamin z grupy B (nabiał, ryby, pieczywo pełnoziarniste czy awokado) lub wspomóc się suplementami diety. Z kolei, gdy przytrafiły nam się zajdy, raczej powinniśmy omijać pokarmy kwaśne lub mocno pikantne, ponieważ ich spożywanie może dodatkowo nasilić dolegliwości.
  • Smarowanie zajadów miodem. Bolesne, piekące miejsca można smarować miodem. Jego właściwości przeciwzapalne nie tylko przyniosą doraźną ulgę i złagodzą ból, ale również przyspieszy gojenie zajadów.
  • Podobne efekty może przynieść wcieranie w zajady oliwy z oliwek. Wyszuszone kąciki ust, natłuszczone oliwą z oliwek będą goić się znacznie szybciej, a pieczenie i ból zostaną znacznie złagodzone.
  • Aloes. Dobroczynne działanie aloesu sprawdzi się również, gdy męczą nas bolesne zajady. Aloes na zajady można stosować w formie dostępnego w aptekach soku czy żelu, jak również w formie naturalnej. Jeśli mamy w domu aloes, wystarczy po prostu ułamać liść rośliny i przyłożyć go do bolesnego kącika ust wilgotną stroną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)