Domowe sposoby na ból gardła

Bolące gardło to oznaka infekcji atakującej górne drogi oddechowe. O ile nie towarzyszą mu inne objawy, można spróbować rozprawić się z nim w domowym zaciszu. Oto kilka pomysłów, jak wyleczyć ból gardła domowymi sposobami.

Bolące gardło to oznaka infekcji atakującej górne drogi oddechowe. O ile nie towarzyszą mu inne objawy jak gorączka, można spróbować rozprawić się z nim w domowym zaciszu. Oto kilka pomysłów, jak wyleczyć ból gardła domowymi sposobami.

Domowe sposoby na ból gardła

Fot. Depositphotos

Kłucie, drapanie, pieczenie oraz trudności z połykaniem to najczęstsze objawy infekcji gardła. Ból gardła może towarzyszyć zwykłemu przeziębieniu, a także grypie oraz poważniejszym schorzenieom górnych dróg oddechowych, jak zapalenie krtani czy angina. Lecz często pojawia się również w przypadku przeciążenia apartu mowy u osób, które intensywnie operują głosem np. śpiewacy, nauczyciele, radiowcy itp. Jak domowymi sposobami złagodzić ból gardła?

Płukanki

Płukanie gardła to metoda najbardziej znana i najskuteczniejsza. Można stosować płukani z wody z solą, z kory dębu, ruminaku, szałwi czy tyminaku. Ważne, aby woda stanowiąca bazę płukanki miała temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Gardło należy płukać 3-4 razy dziennie, wówczas możemy liczyć na najlepsze efekty.

Nawilżanie potwierza

Często powodem drapania w gardle jest nadmierna suchość powietrza w pomieszczeniach, w któych przebywamy. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o odpowiednią wilgotność. W tym celu możemy posłużyć się specjalnym nawilżaczem powietrza (do kupienia w sklepach z AGD) lub po prostu położyć na kaloryferze mokry ręcznik, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym.

Rozgrzewanie okolic gardła

Bolące okolice gardła warto rozgrzewać. Można to robić szczelnie owijając szyję szalikiem lub chustą (możemy wcześniej rozgrzać je na kaloryferze), jak również zastosować sposób naszych babek i przygotować okład z ugotowanych ziemiaków. W tym celu należy rozgnieść ugotowane ziemniaki, zawinąć je w bawełnianą ściereczkę i przyłożyć do gardła, owijając szalikiem.

Przyjmowanie dużej ilości płynów

We wszystkich infekcjach górnych dróg oddechowych ważne jest, aby przyjmować dużą ilość płynów. Gdy boli nas gardło, pijmy zatem dużo niegazowanej wody mineralnej, herbatek owocowych czy bulionów. Pomocny może okazać się również niezbyt gęsty kisiel. Unikajmy natomiast zbyt zimnych i gazowanycn napojów, aby dodatkowo nie podrażaniać chorego gardła.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
Domowe sposoby pierwsza klasa, ja zawsze płukam gardło wodą z solą, czekam jakieś pół godzinki i biorę akron sept. 1-2 dni kuracji i po wszystkim sprawdzone już od 3 sezonów :D
/5 lat temu
Ja też się nie opieram tylko i wyłącznie na domowych sposobach. Jak boli gardło zawsze idę po coś do apteki, najlepiej w aerozolu, bo działa najszybciej. Domowe metody tylko wspomagają.
/4 lata temu
a te apteczne sposoby, to co niby robią? też wspomagają, nie ma leku na przeziębienie, a po co się truć chemią z apteki
POKAŻ KOMENTARZE (3)