POLECAMY

Dlaczego wysiękowe zapalenie ucha środkowego bywa niebezpieczne?

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest często występującą jednostką chorobową. Przeczytaj i dowiedz się, jakie są objawy choroby, jak wygląda leczenie i dlaczego wysiękowe zapalenie ucha może być groźne dla zdrowia.
Dlaczego wysiękowe zapalenie ucha środkowego bywa niebezpieczne? fot. Fotolia

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest chorobą dotyczącą przede wszystkim dzieci do 10. roku życia. Może występować również u dorosłych.

Kto szczególnie narażony?

Czynniki sprzyjające wysiękowemu zapaleniu ucha u dzieci to:

  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • upośledzony drenaż trąbki słuchowej,
  • rozszczep podniebienia,
  • przerost migdałka gardłowego,
  • alergia,
  • niedojrzałość odpowiedzi immunologicznej,
  • sztuczne karmienie u okresie niemowlęcym,
  • przebywanie w żłobkach, przedszkolach,
  • bierne palenie.

U dorosłych upośledzony drenaż trąbki słuchowej, może być wynikiem m.in.: urazu ciśnieniowego, odczynu popromiennego czy guza złośliwego nosogardła.

Polecamy: Jakie są objawy nowotworu ucha?

Przyczyny zapalenia

W wyniku upośledzonej drożności trąbki słuchowej w uchu środkowym gromadzi się płyn. Jest wiele teorii tłumaczących, dlaczego dochodzi do gromadzenia płynu. Może to być m.in.: efektem upośledzonej wentylacji ucha środkowego, zaburzeniami równowagi hydrostatycznej, zmianami zapalnymi w naczyniach, powodującymi ich większą przepuszczalność.

Przeczytaj: Jakie mogą być przyczyny nagłej utraty słuchu?

Objawy choroby

Choroba może mieć charakter ostry lub przewlekły. Objawia się dolegliwościami typowymi dla zakażenia górnych dróg oddechowych, a także upośledzeniem słuchu, bólem ucha, szumem usznym. Często występuje uczucie przelewania się płynu w uchu, przy ruchach głowy.

Gdy zapalenie ma charakter przewlekły, dziecko może wielokrotnie nie zgłaszać żadnych objawów, a niedosłuch może być na tyle dyskretny, że pozostanie niezauważony przez otoczenie. Podejrzenie upośledzenia słuchu mogą nasuwać: problemy w szkole, nadpobudliwość, zmiany nastroju. Nie są to jednak objawy specyficzne. U dziecka zwykle niedosłuch jest obustronny, natomiast u dorosłego jednostronny.

Leczenie

Leczenie powinno obejmować usunięcie płynu z jamy bębenkowej, udrożnienie trąbki słuchowej, co spowoduje powrót słuchu do stanu prawidłowego. Szczegółowy wybór leczenia zależy od czasu trwania niedosłuchu i jego stopnia. Obejmuje najczęściej: leki przeciwzapalne, mukolityczne, immunostymulujące oraz antybiotyki, gdy są wskazania.
Jeśli zapalenie trwa powyżej 3. miesięcy, wielokrotnie konieczne jest założenie drenika wentylacyjnego do jamy bębenkowej.

Niebezpieczne powikłania

Do miejscowych skutków zapalenia należą: zmiany w błonie bębenkowej (perforacja, zmiany bliznowate) oraz rozwój perlaka. Najgroźniejszym powikłaniem jest trwałe upośledzenie słuchu. Wpływa ono niekorzystnie na ogólny rozwój dziecka, zwłaszcza jednak na rozwój mowy.

Warto pamiętać o czynnikach ryzyka i objawach wysiękowego zapalenia ucha środkowego, ponieważ jest to częsta choroba, a jej powikłania są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Ja po 6 miesiacach bezskutecznego leczenia trafilam na bardzo fajna ortodontke, ktora zaproponowala zeby zrobic na 4 i 5 kuleczki z plomby, bo tak leczy się w usa zapalenie ucha i pomoglo moje dziecko w koncu slyszy. Jeśli juz tracicie nadzieję i czekacie na drenaż sprobujcie u ortodonty...nam pomoglo, a laryngolog mnie wysmial jak mu powiedziałam a sama odstawilam sterydy...takze to nie leki pomogly