Przeskakiwanie szczęki /fot. Fotolia

Dlaczego moja szczęka przeskakuje i strzela?

Wiele osób skarży się na dolegliwości związane w nadmierną akustyką szczęki, które przejawiają się w postaci strzykania, chrupania, strzelania czy przeskakiwania szczęki. Dlaczego się tak dzieje? Z czym związana jest ta dolegliwość? Odpowiada specjalista ortodonta dr n. med., dr. med. dent., M.M.S. Wojciech Drobek.
/ 11.06.2012 22:46
Przeskakiwanie szczęki /fot. Fotolia

Dlaczego czasem szczęka strzela?

Staw skroniowo-żuchwowy jest stawem odpowiadającym za możliwość żucia, gryzienia, jedzenia czy artykulacji dźwięków. Staw ten podlega podobnym prawom, jak wszystkie inne stawy w naszym organizmie. Objawy akustyczne, o których pani wspomina, czyli strzelanie czy przeskakiwanie szczęki, pojawia się u osób, u których występuje uogólniona nadmierna wiotkość tkanki łącznej manifestująca się nadmierną wiotkością stawową.

W  jaki sposób można sprawdzić, czy cierpię na uogólniona wiotkość stawów?

Można wykonać trzy bardzo proste testy, które umożliwiają relatywnie dokładną diagnostykę tej dolegliwości. Pierwszy test to badanie ruchomości palca wskazującego względem śródręcza, drugi test to badanie ruchomości w stawie łokciowym, a trzeci to rozciąganie tkanki podskórnej dłoni.

Czy takie testy możemy przeprowadzić samodzielnie w domu?

Jak już wspomniałem, są to bardzo proste testy. Należy je jednak wykonywać bardzo delikatnie, aby nie spowodować trwałych obrażeń czy nie wywołać dolegliwości bólowych. Na przykład badanie ruchomości palca wskazującego wykonujemy następująco: wyprostowaną dłoń należy ustawić w pozycji pionowej, a następnie wyprostować palec wskazujący. W pierwszym etapie badamy wyprost tego palca, a w drugim zakres odchylenia przy asyście ręki przeciwnej (patrz zdjęcia).

Zdjęcie1: Wyprostowany palec wskazujący względem śródręcza. Maksymalny prawidłowy zakres ruchu aktywnego / fot. Dentowizja

Warto wiedzieć: Bruksizm - czym grozi zgrzytanie zębami?

Zdjęcia 2: Odchylenie palca asystowane ręką przeciwną. Patologiczny nadmierny zakres ruchu / fot. Dentowizja

Jaki powinien być prawidłowy kąt wyprostu palca?

U osoby zdrowej maksymalny zakres ruchu swobodnego to około 180 stopni względem śródręcza. Natomiast odchylenie asystowane ręką przeciwną nie powinno być większe niż na zdjęciu nr 1.

A więc, jeśli ktoś potrafi mocno wychylić palec to znaczy, że…

… może cierpieć na uogólnioną wiotkość stawów i właśnie ta dolegliwość może predysponować do powstania objawów akustycznych w stawie skroniowo-żuchwowym.

A jak należy przeprowadzić pozostałe testy?

Test ruchomości stawu łokciowego przeprowadza się następująco: maksymalnie prostujemy staw łokciowy – prawidłowy zakres ruchu w tym stawie nie może przekroczyć 180 stopni, czyli ramię wraz z przedramieniem powinno wskazywać linię prostą. Jeśli przy wykonaniu ruchu staw łokciowy jest elementem wklęsłym to jest to dowód na nadmierną ruchomość w stawach.

Zdjęcie 3: wyprostowane ramię/ fot. Dentowizja

Dowiedz się więcej: Co oznacza ból zębów?

A co powinniśmy zrobić, jeśli stwierdzimy u siebie uogólnioną nadmierną ruchomość w stawach?

Niestety współczesna medycyna nie potrafi zapobiegać ani leczyć tej dolegliwości. Uogólniona nadmierna ruchomość w stawach związana jest z nadmierną wiotkością tkanki łącznej i jest to czynnik ogólnoustrojowy. Oznacza to, że dotyka nie tylko stawu skroniowo-żuchwowego.

Holenderscy badacze odkryli, że osoby dotknięte tym schorzeniem mają predyspozycje do dyskopatii w kręgosłupie, zwłaszcza  w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. U tych osób może też występować zespół naczyniowy manifestujący się częstym pojawianiem się siniaków, a wieku podeszłym skłonnością do pękania naczyń krwionośnych, z wylewem krwi do mózgu włącznie.  

Pacjenci ze wzmożoną wiotkością stawową mają również obniżony próg czucia bólu, a więc mózgowie pacjenta z tą dolegliwością jest bardziej wrażliwe na wszelkie bóle ciała.

W jaki sposób możemy pomóc naszym słabym stawom?

W przypadku kręgosłupa najlepszą profilaktyką jest korygowanie nieprawidłowej postawy – dotyczy to zwłaszcza osób spędzających sporo czasu w pozycji siedzącej. Zalecane jest również pływanie, zwłaszcza stylem grzbietowym czy kraulem (światowe autorytety nie polecają stylu motylkowego czy klasycznego).

Natomiast w przypadku stawu skroniowo-żuchwowego najlepszą profilaktyką jest unikanie ruchów granicznych szczęką, czyli na przykład maksymalnie szerokiego ziewania. Należy też unikać przedłużonego żucia gumy – dłuższego niż 5-10 minut.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy: Trening dla elastycznych stawów

Chcesz wiedzieć więcej o stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl oraz www.drobek.com.pl.

Wywiad przeprowadziła Magdalena Mrówczyńska.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/03.01.2016 20:56
ech masakra..
/02.01.2015 00:30
dodano: 15:06 29-11-2013 przez: ~seksik LECZ SIĘ!
/02.01.2015 00:29
albo w dupce
POKAŻ KOMENTARZE (2)