Dlaczego boli mnie wyleczony ząb fot. Panthermedia

Dlaczego boli mnie wyleczony ząb

Przed rokiem leczyłam kanałowo ząb w prywatnym gabinecie. Teraz plomba wypadła i ząb mnie boli. Dlaczego tak się stało? Czy mam prawo skorzystać z gwarancji, jakiej udzielił mi stomatolog, i poprosić o ponowne zaplombowanie zęba?
/ 11.08.2011 10:44
Dlaczego boli mnie wyleczony ząb fot. Panthermedia

Na pytanie odpowiada stomatolog Beata Konca

Nie znam warunków gwarancji w gabinecie, w którym Pani się leczy. Przypuszczam jednak, że reklamacja zostanie uwzględniona, ponieważ prawidłowo leczony kanałowo ząb nie ma prawa boleć, nawet jeśli plomba wypadła. Natomiast przyczyn takiego problemu może być kilka, np.:
- Lekarz nie zauważył jakiegoś kanału (bywa, że jest ich więcej niż zwykle) i go nie wypełnił. Albo flora bakteryjna w kanale nie została całkowicie zlikwidowana. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko, bo stomatolog sprawdza za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, czy kanały zostały prawidłowo wypełnione.

- Może dokucza Pani ząb albo dziąsło obok: czasami trudno jest zlokalizować miejsce bólu.

- Ząb leczony kanałowo jest martwy, a więc słabszy i bardziej podatny na złamania niż żywy. Może ukruszyła się ściana i wbija się w sąsiednie dziąsło lub ząb.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/26.04.2013 08:17
To tylko takie wrażenie - miałem podobnie już kilka razy. Powinno wszystko wrócić do normy po kilku dniach. A generalnie, polecam systematyczne mycie, stosowanie dobrej pasty do zębów - to działa, nie ma problemów. Przy ajonie zęby mam leczone raz na 3-4 lata, to sprawia, że w zasadzie nic mnie one nie kosztują.