POLECAMY

Wiedziałaś, że czasami wystarczy wypić kieliszek wódki, by już nigdy się nie obudzić?

Zatrucie alkoholem może prowadzić do zgonu. Ile zatem można bezpiecznie wypić wódki, wina, czy piwa? I czy mieszkańcy Europy Wschodniej słusznie przypisują sobie większą "odporność" na alkohol?
/ 9 miesięcy temu
Wiedziałaś, że czasami wystarczy wypić kieliszek wódki, by już nigdy się nie obudzić? fot. Fotolia

Uważa się, że śmiertelna dawka alkoholu etylowego wynosi 6-8 g czystego alkoholu na 1 kg masy ciała (420-560 g czystego alkoholu dla człowieka o masie ciała 70 kg) i stężenie we krwi wynoszące 5 promili.

Są to jednak jedynie wartości orientacyjne, gdyż reakcja organizmu na alkohol zależy od wielu czynników. Należą do nich:

  • stan zdrowia,
  • wypełnienie żołądka treścią pokarmową,
  • poziom tolerancji alkoholu przez organizm.

Oznacza to, że dla niektórych niższa dawka alkoholu i mniejsze stężenie we krwi są śmiertelnym zagrożeniem, a u innych nawet przekroczenie w/w dawki nie doprowadzi do śmierci. Jest to sprawa bardzo indywidualna, trudno więc mówić o tym, że istnieje inna dawka śmiertelna alkoholu dla np. Szweda, a inna dla Polaka, czy Rosjanina.

Alkohol a kalorie

Skutki picia alkoholu

Warto wiedzieć, że...

...dużo cięższe i trudniejsze w leczeniu jest zatrucie alkoholem metylowym. Toksyczne są jego metabolity – kwas mrówkowy i formaldehyd – które to substancje powstają wskutek metabolizowania metylu w organizmie. Do zgonu może dojść już w kilka godzin od spożycia alkoholu metylowego. Uratowanym grożą powikłania: ślepota, niewydolność nerek, uszkodzenie mięśnia sercowego i wątroby. Najniższa śmiertelna dawka metanolu wynosi 30 g, czyli jeden kieliszek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)