POLECAMY

Czynniki ryzyka raka

Papierosy, alkohol, zła dieta i otyłość są odpowiedzialne nawet za 1/3 przypadków raka – ostrzegają naukowcy z Queen Mary, University of London na łamach czasopisma British Journal of Cancer.
Czynniki ryzyka raka

„Wiele osób wierzy, że zachorowanie na raka jest zapisane w genach, lub zależy od losu i tylko od szczęścia zależy kto zachoruje” - komentuje prof. Max Parkin, epidemiolog, autor raportu. „Patrząc na wszystkie wyniki naszych badań, można z pewnością stwierdzić, że około 40%  nowotworów jest spowodowane przez czynniki, na które możemy wpłynąć.” Co więcej, jak podkreślają eksperci, tym 40% nowotworów można zapobiec.

Naukowcy ustalili, że jednym z najważniejszych czynników ryzyka jest palenie papierosów.  Nałóg ten może być odpowiedzialny nawet za 23% nowotworów u mężczyzn i 15,6% u kobiet. W samej Wielkiej Brytanii w 2010 roku szacuje się, że palenie papierosów, zła dieta, alkohol i otyłość były przyczyną wystąpienia 106,845 przypadków nowotworów.

„Przez ostatnie 40 lat dokonał się ogromny postęp w zakresie wyników leczenia raka, musimy jednak uświadamiać ludzi co do czynników ryzyka, by mieli szansę dokonać wyborów gwarantujących najzdrowszy tryb życia.” - podsumowuje dr Harpal Kumar z Cancer Research UK - „Rzucenie palenia, zrównoważona dieta, zmniejszenie spożycia alkoholu, utrzymanie prawidłowej masy ciała mogą znaleźć się na liście naszych noworocznych postanowień i pomóc uratować więcej istnień.” 

Zobacz też: Dieta w zmniejszeniu ryzyka raka piersi

Źródło: MedicalXpress/kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 lat temu
Niestety teraz niewiele trzeba żeby zachorować na raka... dlatego bardzo ważne jest żeby odstawić wszystko to, co może przyspieszać jego rozwój.
/7 lat temu
Niestety mam wrażenie, że w dzisiejszym świecie co drugi produkt może wywoływać raka. Takie czasy... :(