sztuczne łzy fot. Panthermedia

Czym zastąpić sztuczne łzy

Od dawna bardzo pieką mnie oczy. Okulista zalecił mi „sztuczne łzy”. Dla mnie są one jednak za gęste, przypominają żel, a nie wodę. Czy mogę zamiast nich stosować roztwór soli fizjologicznej?
/ 13.07.2011 11:16
sztuczne łzy fot. Panthermedia

Na pytanie odpowiada lekarz Mariusz Rowinski

Nie sądzę, aby zastąpienie tzw. sztucznych łez solą fizjologiczną było dobrym pomysłem. Te preparaty różnią się składem i mają pełnić różne funkcje. „Sztuczne łzy” nawilżają oko, zastępują i imitują naturalne łzy. Te zaś mają 3 warstwy. Na zewnątrz znajdują się lipidy, czyli tłuszcze chroniące oko przed wysychaniem. W środku jest woda, a najbliżej oka warstwa substancji mucynowej, która zapewnia utrzymywanie się łez na oku. Głównym składnikiem sztucznych łez jest półpłynny żel, w którego skład wchodzi metyloceluloza lub kwas hialuronowy. Jeśli nie odpowiada Pani konsystencja preparatu, którego używa Pani obecnie, proszę zastosować inne „sztuczne łzy”. Jest ich na rynku bardzo wiele.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/19.09.2018 12:12
Powiem szczerze, że u mnie jest albo świetlik albo wspomniane krople nawilżające oczy. To dobre i sprawdzone rozwiązanie, do tego bardzo skuteczne. Krople możesz wrzucić do torebki i jeśli widzisz że oczy są przesuszone, po prostu używasz.
/31.05.2018 09:12
Nie ryzykowałabym szaleństw z oczami i leczenia według własnego pomysłu. Ja nawet nawilżanie konsultowałam z okulistką. Jeśli ona mówi, że mogę używać starazolinu to właśnie tak robię. Nie wkraplam soli fizjologicznej, ani nie robię sobie kompresów z rumianku czy herbaty.