POLECAMY

Czym jest liszaj płaski?

Jeśli na Twojej skórze pojawiły się czerwone, błyszczące, płaskie wykwity o długości około 1–3 lub zauważasz podłużne żółtawe bruzdy na paznokciach, możesz podejrzewać, że to liszaj płaski. Nie są to jednak jedyne objawy tej choroby. Sprawdź, jak leczyć liszaj płaski i czy jest on zaraźliwy.
Czym jest liszaj płaski?

Czym jest liszaj płaski?

Liszaj płaski to przewlekła choroba, która atakuje skórę, paznokcie, włosy i błony śluzowe.

Jakie są przyczyny choroby?

Przyczyny choroby nadal są nieznane. Przypuszcza się, że wpływ na chorobę mogą mieć schorzenia autoimmunologiczne. Innymi czynnikami wywołującymi liszaj mogą być także stres i zażywanie niektórych leków. Liszaj płaski pojawia się często u osób mających stan zapalny lub marskość wątroby, a czasem u cukrzyków.

Kto może zachorować?

Liszaj płaski to choroba, na którą można zachorować w każdym wieku, jednak największe ryzyko zachorowania pojawia się między 30. a 60. rokiem życia. Na chorobę bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni.

Jakie są objawy?

Liszaj płaski objawia się powstaniem czerwonych, błyszczących i płaskich wykwitów o wielkości 1–3 mm. Często zmianom chorobowym towarzyszy świąd.

Wykwity mogą pojawić się na całej skórze, jednak najczęściej występują na:

  • nadgarstkach,
  • dłoniach,
  • przedramionach,
  • pępku,
  • w okolicach narządów rozrodczych,
  • w okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
  • w jamie ustnej.

Liszaj może narastać powoli lub pojawić się nagle. Pierwsze wykwity pojawiają się symetrycznie, np. na zgięciach łokciowych lub nadgarstkowych rąk albo na nogach czy tułowiu.

Na paznokciach liszaj objawia się zazwyczaj podłużnymi, żółtawymi bruzdami, ale również ubytkami w płytce, co powoduje jego stopniowe wykruszanie, a nawet może prowadzić do zaniku płytki paznokcia.

Jeśli liszaj występuje na skórze owłosionej, może dojść do łysienia rzekomoplackowatego.

W przypadku jamy ustnej dochodzi do mlecznobiałych wykwitów zlokalizowanych na błonie śluzowej policzków.

Zobacz też: Jak wykurzyć kurzajki?

Jak leczyć?

W związku z tym, że przyczyny choroby nadal nie są znane, medycyna potrafi zwalczać jedynie jej objawy. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że każda z metod leczenia musi być przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza.

W celu zmniejszenia świądu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Kiedy zmiany się nasilają, można rozpocząć terapie sterydami i cytostatykami. Czasem dobre rezultaty można osiągnąć poprzez stosowanie niektórych antybiotyków.

Zewnętrznie stosuje się przede wszystkim maści sterydowe.

Ważna  jest również dbałość o skórę. Należy nieustannie ją nawilżać, ponieważ wysuszona skóra jest bardziej podatna na wnikanie alergenów. Nie wolno także dopuścić, aby chore miejsca miały kontakt z chemikaliami.

Inną metodą w walce z liszajem płaskim jest fototerapia, a także stosowanie płukanek, np. z malwy czy siemienia lnianego.

Czy liszaj płaski jest chorobą zakaźną?

Liszaj płaski jest chorobą przewlekłą, ale na szczęście nie jest chorobą zakaźną. Jeśli  zauważymy u siebie niepokojące objawy, należy udać się do dermatologa.

O liszaju przeczytasz też w naszej Encyklopedii Zdrowia: liszaj płaski.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
ja mialem juz liszaja wyleczylem sie po masciach z sterydami a minelo 15 lat znowu sie pojawil na nogach
/3 lata temu
Przede wszystkimi trzeba się zgłosić do dobrego lekarza. Tutaj są namiary na specjalistyczną poradnię, gdzie grupa specjalistów zajmuje się właśnie liszajem http://liszajtwardzinowy.pl/kontakt/ . Mają sporą liczbę wyleczeń na swoim koncie, także na pewno warto się do nich zgłosić.
/5 lat temu
Witam Ja również od marca posiadam liszaj-płaski.Taką diagnozę powiedział dermatolog.Tak trochę opiszę swoje problemy zdrowotne bo faktycznie zaczynam experyment na te paskudne plamy.Ja choruje na sklerodermie tkanki łącznej z częściowym zajęciem skóry.Jest to choroba na podłożu immunologicznym,do tego duży stres no i następna dostawa cierpień,związana z liszajem płaskim.Dostałam maść na tułów i na twarz dosyć drogie te maść,w dodatku nic nie pomogło.Liszaj się rozprzestrzenia,i to w dodatku skacze tak jak mu się podoba:)trochę na tułowiu to na nogach,i co najgorsze na częściach intymnych,ale zauważyłam że na rękach słabiej atakuje,pewnie dlatego że są wciąż odkryte.Teraz zamiast maści to do kąpieli wlewam emulsje natłuszczającą "Oillan" w tym składzie jest parafina,do tego trochę dosypuję Nadmanganian Potasu,skóra nie swędzi.Na twarzy wysypkę smaruję kremem "Sudocrem"wszystkie preparaty kupuję w aptece.Na twarzy zauważyłam minimalną poprawę :)20 sierpnia idę do innego dermatologa i jestem ciekawa jakie zaproponuje leczenie.Ja myślę że nie tylko smarowaniem leczyć liszaj,ale chyba jakieś leki powinny być aby leczyć skórę.A jeszcze od czasu do czasu piję wapno.Jak będę na wolnym to będę smarować kremem całe ciało i będę miał nadzieję że to szybciej zniknie niż 2lata.Pozdrawiam wszystkich
POKAŻ KOMENTARZE (3)