Czym jest angina ropna?

Czym różni się angina ropna od zwykłej anginy? Czy ból migdałków zawsze musi oznaczać anginę? Jakie są charakterystyczne objawy anginy ropnej? Czy różnią się one od objawów zwykłej anginy? Na czym polega leczenie anginy ropnej? Jak nie dopuścić do zarażenia się anginą?
/ 05.12.2012 13:41
Ból gardła/fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Co to jest angina?

Angina to ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej, które wywołują bakterie, a konkretnie paciorkowce z grupy A.

Objawy anginy to:

 • bardzo wysoka gorączka,
 • wymioty,
 • bóle kostno-stawowe,
 • ból w gardle odczuwany przy połykaniu.

W leczeniu anginy najlepiej sprawdzają się antybiotyki, które skutecznie eliminują paciorkowce z grupy A.

Co oznacza biały nalot na migdałkach?

Czym jest angina ropna?

Angina ropna jest jednym z rodzajów anginy. Atakuje głównie migdałki i część podniebienia. Najlepszym wyjściem przy tej chorobie jest leżenie w łóżku i odpoczywanie, gdyż jest to choroba ogólnoustrojowa.

Ból migdałków nie musi oznaczać od razu anginy – może być początkiem innych chorób m.in. zapalenia migdałków. W przypadku takiego bólu najlepiej udać się niezwłocznie do lekarza.

Objawy anginy ropnej

Zarówno angina, jak i angina ropna, to choroby o ostrym przebiegu, których objawy utrzymują się 3–5 dni.

Objawy anginy ropnej to:

 • wysoka gorączka,
 • bóle głowy,
 • bóle kostno-stawowe,
 • wymioty i nudności,
 • silne bóle gardła i migdałków,
 • trudności przy przełykaniu,
 • powiększenie i ból węzłów chłonnych,
 • obrzęk migdałków i ropny nalot na ich powierzchni,
 • katar,
 • przykry zapach z ust.

Wielu osobom chorym na anginę ropną wydaje się często dość przedwcześnie, że już wyzdrowieli i mogą odstawić leki. Niestety jest to tylko tzw. okres „uśpienia”. Angina prędzej czy później powróci.

Bardzo ważne jest, aby w trakcie choroby brać regularnie wszystkie zalecone przez lekarza medykamenty. W przeciwnym razie nasz powrót do zdrowia będzie stał pod dużym znakiem zapytania.

Gdy dziecko ma anginę

Leczenie anginy ropnej

W przypadku leczenia zarówno anginy, jak i anginy ropnej, najczęściej stosuje się antybiotyki. Okazuje się, że w większości przypadków są one nieskuteczne. Wszystko przez to, że brane w dużej ilości uodparniają nasz organizm na ich działanie. Jednak podawanie antybiotyków jest podstawą w zwalczaniu tej choroby.

Oprócz antybiotyków stosuje się także różne środki (płukanki, tabletki do ssania, tabletki przeciwbólowe), które pomagają zmierzyć się z bólem głowy, bólem gardła czy migdałków.

W czasie trwania anginy ropnej należy dbać o organizm, który w tym okresie potrzebuje dużo odpoczynku, snu, lekkostrawnej diety i ogromnych ilości płynów.

Do tej pory nie opracowano metody, która uchroniłaby nas przed zachorowaniami na anginę. Bardzo pomocne będzie unikanie kontaktów z chorymi oraz np. popijanie lodów ciepłymi napojami (co bardzo sprzyja rozwojowi tej choroby). Nieleczona angina może prowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowych, zapalenia zatok, tworzenia się ropni w okolicy migdałków.

Polecamy:
Jaką chorobą jest angina?
Boli gardło? Sprawdź, czy to angina ropna czy wirusówka!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/17.08.2013 14:56
lekarowa, jesteś bezwstydna totalnie.
/05.08.2013 18:40
Infekcje dopadają nas wszędzie. Trudno jest temu zapobiec. Oczywiście naturalne sposoby są bardzo dobrym pomysłem. Jednak myślę, że niewystarczającym. Niestety sam czosnek nie sprawi, że przestaniemy chorować. Ja polecałabym połączyć naturalne sposoby ze sprawdzonym preparatem. "VirAgo" firmy CaliVita to produkt łączący w sobie wszystko to, co będzie nas chronić przed infekcjami. "VirAgo" dzięki swoim składnikom skutecznie wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego. To również skuteczna ochrona w walce z bakteriami i grzybami. Ja osobiście nie znam lepszego produktu. Jeśli Wy znacie to chętnie posłucham Waszych rad, choć wątpię żeby dało się go czymś pobić ;) Tutaj macie link do sklepu, gdzie ja dokonałam zakupu: http://www.vitero.pl/pl/p/Virago-90-tabl./150
/25.06.2013 20:37
mam teraz angine wymiotowalam bolaly mnie ból pleców miałm gorącze która powracała udałam się do lekarza i jest to angina rpna dostałam antybiotyk zinat i takie do pisikania i nie mam goraczki nic mi nie dolega tylko troche jeszcze gardlo boli :)
POKAŻ KOMENTARZE (2)