Czy wiesz, że wszyscy niebieskoocy ludzie są mutantami? fot. Czywiesz.pl

Czy wiesz, że wszyscy niebieskoocy ludzie są mutantami?

Kolor tęczówki jest cecha dziedziczną i może dostarczać wiele informacji o człowieku.
/ 24.11.2017 10:11
Czy wiesz, że wszyscy niebieskoocy ludzie są mutantami? fot. Czywiesz.pl

U ludzi jedynym "naturalnym" kolorem oczu był kolor brązowy. Oczy niebieskie, a także wszelkie inne kolory pierwszy raz pojawiły się na północy Europy, skąd rozprzestrzeniły się dalej na tym kontynencie. Są wynikiem mutacji genu OCA2.

Dowodem jest choćby to, że u mieszkańców innych kontynentów inne kolory oczu nie występują. Duże znaczenie dla rozpowszechnienia tej mutacji miał fakt, że w czasach średniowiecza osoby o niebieskich oczach były uważane za bardzo atrakcyjne.

Niebieskookie kobiety cieszyły się powodzeniem, które gwarantowało korzystne małżeństwo.

Autor: ~Piecyk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (39)
/27.12.2014 12:53
do matucha twoja odpowiedz mówi sama za siebie.
/29.07.2013 19:37
Gen warunkujący niebieski kolor oczu jest genem recesywnym a to znaczy że z jakichś przyczyn nie jest on faworyzowany przez dobór naturalny i prawdopodobnie za ileś tam tysięcy lat na Ziemi nie będzie ani jednego osobnika homo sapiens o takim kolorze oczu. Niebieskoocy to "rasa" wymierająca mówiąc dobitnie.
/16.10.2010 17:56
Nie no, w ten sposób można powiedzieć, że każda istota na Ziemi jest mutantem, bo nie jest przecież pierwszym stworzeniem żywym jakie powstało. Ewolucja polega na zachodzeniu mutacji i utrwalaniu się ich w puli genowej (jeśli są korzystnymi mutacjami). Artykuł fajny, ale należałoby raczej powiedzieć, że niebieski kolor oczu powstał na skutek mutacji i że jest "młodszy" od koloru brązowego. Mutacją można by go nazwać, gdyby był stosunkowo nowym kolorem oczu u ludzi. W tej chwili kolor niebieski jest warunkowany przez recesywny gen, a gen dominujący warunkuje oczy koloru brązowego. Nie mam całkowitej pewności, ale o mutacji można faktycznie mówić chyba w przypadku oczu zielonych. Tak mnie uczono, ale to juz było jakiś czas temu, mogłam coś pomylić. Nie można też stwierdzić, czy kolor brązowy jest "naturalny", bo nasi praprzodkowie mogli mieć oczy w innym kolorze, który setki/dziesiatki tysięcy lat temu zamieniły się w skutek mutacji na kolor brązowy ;)
POKAŻ KOMENTARZE (36)