POLECAMY

Czy wiesz jakie badania powinnaś wykonać ukończywszy 40 lat?

Badania profilaktyczne to określone metody pozwalające wykrywać wczesne stadia chorób. W większości stwierdzenia przypadków ciężkich schorzeń, zaniedbaniu uległa profilaktyka. Zlekceważenie objawów lub zaniechanie wykonywania badań okresowych, to tak na prawdę przejaw nieodpowiedzialności za własne zdrowie. Wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium, daje dużo lepsze rokowanie terapeutyczne i szybciej się leczy.

Badania profilaktyczne to określone metody pozwalające wykrywać wczesne stadia chorób. W większości stwierdzenia przypadków ciężkich schorzeń, zaniedbaniu uległa profilaktyka. Zlekceważenie objawów lub zaniechanie wykonywania badań okresowych, to tak na prawdę przejaw nieodpowiedzialności za własne zdrowie. Wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium, daje dużo lepsze rokowanie terapeutyczne i szybciej się leczy.

W miarę upływu lat, organizm kobiecy traci nieco na swojej zdrowotnej wartości. Pogarsza się praca niektórych narządów, mają miejsce różne dziwne zmiany fizjologiczne – jak przykładowo menopauza. Organizmy kobiet to wielkie zagadki, dlatego też, powinnyśmy systematycznie dokonywać „wglądu” w komórki ciała, w celu upewnienia się, czy wszystko działa tak, jak powinno.

Po czterdziestym roku życia trzeba podejmować konkretne czynności, by w porę zidentyfikować ewentualne zaburzenia. Nie można podchodzić do profilaktyki w sposób prymitywny: „lepiej nic nie wiedzieć”. Później ta niewiedza może nas na długi czas oddalić od bliskich, a także w najgorszym wypadku, zabrać z tego świata.

Oto jakie badania powinna wykonać każda kobieta ukończywszy 40 rok życia:

 • przegląd uzębienia – co pół roku (jest to bardzo istotny element profilaktyki, bowiem dentysta szybko zidentyfikuje ewentualne infekcje przyzębia, paradontozę, czy próchnicę lub inne choroby zębów – których powikłaniem mogą być problemy z sercem, stawami, czy nerkami)
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi - co rok (pozwala na szybsze wykrywanie nadciśnienia)
 • zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej – co roku (wykonaj je gdy palisz papierosy lub pracujesz w niesprzyjających warunkach: pyły, gazy, opary)
 • badanie okulistyczne – co 3-5 lat (wówczas gdy doskwierają Ci objawy ze strony oczu, takie jak zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie, widzenie za mgłą, niewyraźne widzenie, oddalanie czytanego tekstu)
 • badania krwi:
 • raz w roku: morfologia, rozmaz, OB
 • raz na trzy lata: lipidogram, poziom glukozy i elektrolitów (sprawdzenie metabolizmu)
 • kilka lat po 40. roku życia: gonadotropiny płciowe (klimakterium)
 • obecność krwi w kale – raz w roku
 • EKG – raz na trzy lata
 • USG jamy brzusznej – co 3-5 lat
 • badanie słuchu – co 3 lata
 • cytologia – co rok
 • mammografia piersi – co kilka lat
 • samobadanie piersi – co miesiąc
 • USG piersi – raz w roku
 • badanie ginekologiczne ogólne – minimum raz w roku

Badania profilaktyczne są bezcenne w porównaniu z późniejszym leczeniem rozwiniętej choroby. Niewiedza jest dla nas zgubna. Niepewność własnego zdrowia to także niepewność jutra naszych bliskich, którzy tak bardzo nas potrzebują!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 lata temu
z kobietami to jeszcze pół biedy, gorzej z naszymi Panami, oni to w ogóle badań jak ognia unikają. Ja swojego to nie mogłam przekonać, żeby się poszedł przebadać. Ale z pomocą przyszła ta akcja. Dostałam 70% zniżki, wzięłam udział w konkursie, umówiłam męża na badanie.
/8 lat temu
Dlaczego jest tak że w Polsce przy każdej wizycie ginekologicznej bada się palcami pochwę,czego się unika w Anglii i innych krajach.Robi się usg itp.Przy ciąży częste badanie kończy się to podszyciem.Nie bada się kobiet tak często dopochwowo,na kozetkach dlatego nie ma problemów z chodzeniem z dolegliwościami ginekologicznymi. Nie na fotelu ginekologicznym jest mniejszy stres.Wiadomo jak tu ktoś napisał że w obecności partnera lub położnej,bo nie może być ginekolog sam na sam z pacjentką.Dużo badań związanych z ginekologią bada lekarz pierwszego kontaktu nie badając pochwy,w Polsce to chyba się podniecają ginekolodzy przy tych badaniach bo dlaczego tak często badają.Polsce brakuje jeszcze do tej kultury pacjentkom by upominały się o swoje około 30 lat.A lekarzom dobrze się szerzy ciemnotę bo jest wygodnie i dlatego kobiety tak rzadko chodzą do ginekologa.Słyszałam że w większych miastach polski można zamówić wizytę ginekologiczną do domy na badanie pacjentki tylko w obecności osoby bliskiej.nie chodzi o ustawę 2008rok art21 o osobie bliskiej podczas badań i zabiegów tylko o asekurację ginekologa by potem nie było jak kiedyś na zachodzie zarzutów o molestowanie lub nawet gwałt przez nieuczciwe pacjentki.Jest to dobre rozwiązanie bo nie naraża się pacjentkę na choroby i bakterie w przychodniach,nie ma takiego stresu jak na fotelu ginekologicznym.