Czy wiesz jak zapobiegać niszczeniu stawów? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak zapobiegać niszczeniu stawów?

Ponad połowa ludzkości po 60. roku życia zapada na chorobę zwyrodnieniową stawów. To postępujący z wiekiem proces zużywania się chrząstek stawowych. Na szczęście w pewnym stopniu można mu zapobiec.
/ 29.09.2010 08:47
Czy wiesz jak zapobiegać niszczeniu stawów? fot. Czy.wieszjak.pl

Schudnij jeśli masz nadwagę - każdy nadprogramowy kilogram jest dodatkowym obciążeniem dla stawów, które powoduje ich szybsze zużywanie się.

Nie lekceważ urazów stawów - w porę lecz je lub zoperuj - inaczej przyspieszą powstawanie niekorzystnych zmian tej okolicy.

Bądź aktywny - ruch wzmacnia mięśnie, które są oparciem dla stawów. Ćwiczenia opóźniają zmiany w stawach i łagodzą dolegliwości i ból. Polecana jest gimnastyka w wodzie - nie obciąża stawów.

Nie przeciążaj stawów - nie dźwigaj ciężkich toreb, unikaj chodzenia w butach na wysokich obcasach, uprawiania joggingu na twardym podłożu, długiego pisania na klawiaturze komputera.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)