Czy wiesz jak zapobiec zawałowi serca?

Zawał serca jest efektem zatkania jednego z naczyń wieńcowych – drobnych tętnic zaopatrujących mięsień sercowy w tlen i składniki odżywcze. Zła dieta, nałogi, stres, nadwaga i brak ruchu to główne przyczyny zawału serca. W porę zadbaj o swoje serce, stosując się do poniższych wskazówek.
/ 26.09.2010 06:34

Zmień dietę – unikaj pokarmów bogatych w tłuszcze zwierzęce: żółtek jaj, smalcu, masła, tłustego mięsa i serów, majonezu, śmietany oraz cukru, soli i alkoholu.

Przyjmuj witaminy antyoksydacyjne – witaminę E (chroni naczynia wieńcowe, zmniejsza utlenianie „złego” cholesterolu odkładającego się w naczyniach krwionośnych) występującą w zbożach, orzechach, nasionach oraz witaminę C i beta-karoten: papryka, brokuły, marchew, cytrusy, truskawki, morele.

Bierz magnez – (długotrwały stres pozbawia organizmu zapasów magnezu, jego niedobór sprzyja chorobom serca) występuje w kaszach, orzechach, fasoli, grochu, szpinaku, bananach.

Utrzymuj prawidłową masę ciała – nadwaga często wiąże się z podniesionym poziomem cholesterolu we krwi, któremu na ogół towarzyszy podwyższone ciśnienie.

Unikaj stresu – pod jego wpływem, nawet w nieuszkodzonych tętnicach może nastąpić silny skurcz naczyń, który odcina odpływ krwi do mięśnia sercowego.

Uprawiaj sport – wysiłek fizyczny zmniejsza nadwagę, poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, dotlenia organizm.

Nie pal papierosów – palenie poza negatywnym wpływem na śródbłonek naczyń wieńcowych, przyczynia się do pogorszenia metabolizmu lipidów i hormonów kobiecych.

Wyreguluj ciśnienie krwi – osoby z podwyższonym ciśnieniem częściej zapadają na choroby serca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/26.10.2017 15:08
Zawałów u mnie w rodzinie akurat chyba nie było ale sobie ciśnieniomierz kupiłam ostatnio, wolę się przebadać i mieć święty spokój, niż się domyślać czy jest okej czy nie jest.
/20.09.2017 15:25
Przypadki chodzą po ludziach i czasem brakuje logiki. Mój sąsiad wyglądał na zdrowego, silnego a niedawno w szpitalu wylądował po zawale. Ja raczej problemów z sercem nie mam, ale czasami sobie z żoną zmierzymy ciśnienie jak się gorzej czujemy, przydaje się taki aparat mieć na podoorędziu.
/21.08.2017 09:57
W tamtym miesiącu kupowałam ciśnieniomierz do domu. Mała rzecz, a może uratować życie i to wcale nie są słowa na wyrost. Czasami jak człowiek zmierzy ciśnienie, zobaczy że jest nie za dobre i zostanie w domu zamiast wychodzić na upał może właśnie uratować się przed udarem czy zawałem.
POKAŻ KOMENTARZE (2)