Czy wiesz jak radzić sobie z meteopatią? fot. Czy.wieszjak.pl

Czy wiesz jak radzić sobie z meteopatią?

Co druga osoba skarży się na bóle głowy, osłabienie i obniżenie koncentracji przy zmianie pogody. Jeśli jesteś wrażliwy na zmiany pogody, sprawdź, jak poprawić swoje samopoczucie.
/ 27.09.2010 07:29
Czy wiesz jak radzić sobie z meteopatią? fot. Czy.wieszjak.pl

Szczególnie wrażliwe na zmiany warunków atmosferycznych są osoby mające problemy sercowo-naczyniowe, a wśród nich z zaburzeniami rytmu serca, nerwicą wegetatywną, nadciśnieniem i niedociśnieniem oraz cierpiące na choroby przewlekłe np. układu nerwowego, moczowo-płciowego lub mające osłabiony system immunologiczny.

Lecz chorobę podstawową, na którą cierpisz – zmiany pogodowe powodują jej zaostrzenie.

Zbadaj stan tarczycy – niedobór jodu w organizmie sprzyja wrażliwości na zmiany warunków pogody.

Wzmacniaj system nerwowy – gdy zmiany pogodowe powodują wahania nastroju i apatię pij napary z dziurawca (działa antydepresyjnie).

Ogranicz lub zrezygnuj z napojów zawierających kofeinę – aby zapobiec bezsenności włóż pod poduszkę trochę suszonego ziela kozłka lekarskiego lub skorzystaj z aromaterapii – olejki z lawendy, cytryny, pomarańczy likwidują zmęczenie oraz poprawiają nastrój.

Zwiększ odporność organizmu – stosuj preparaty zawierające wyciąg z korzenia żeń-szenia, cytrynowca chińskiego i witaminę C.

Uprawiaj sport – np. biegi, spacery korzystnie wpływają na stan mięśni i stawów oraz wzmacniają system nerwowy.

Nie odchudzaj się zbyt gwałtownie i nie przejadaj się – jedz buraki, cebulę, czosnek, zieleninę, rodzynki, suszone morele, śliwki, pomarańcze, orzechy, miód.

Bez względu na pogodę jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu.

Oglądaj prognozy pogody – przed nadejściem niesprzyjających frontów atmosferycznych ogranicz wysiłek fizyczny i umysłowy.

Jeśli masz wysokie ciśnienie – powoli przyzwyczajaj się do panujących na zewnątrz warunków w dni, kiedy jest zimno i wietrznie.

Gdy masz niskie ciśnienie – dzień zaczynaj od gimnastyki poprawiającej krążenie krwi. W Twoim przypadku ruch jest najlepszym lekarstwem na kaprysy aury.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/24.11.2011 11:41
Ja mam czasem tak, że boli mnie głowa tuż przed zmianą pogody, a nie w jej trakcie. Wy też tak macie?
/24.11.2011 07:58
fajny artykuł i przydatne informacje dotyczące zwalczania meteopatii. Ja sprawdzam sobie stan biometeo na tej stronie http://www.biometeo.pl/ dzięki temu wiem kiedy wcześniej położyć się spać albo wiem kiedy nie planować sobie większych działań w mojej pracy bo i tak wiem że się nie wyrobię