POLECAMY

Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?

Wiele kobiet po 45. roku życia nie zdaje sobie sprawy, że nadal może zostać mamami. W okresie okołomenopauzalnym istnieje taka możliwość, po menopauzie już nie. Kiedy można zajść w ciążę? Czy trzeba się zabezpieczać? Jakie badania wykonać?
Czy w czasie menopauzy można zajść w ciążę?

Menopauza a zajście w ciążę

Przed menopauzą dochodzi do zmniejszenia produkcji estrogenów i powolnego wygasania czynności jajników, co w ciągu kilku miesięcy powoduje w końcu bezpłodność fizjologiczną. Wtedy mamy do czynienia z okresem menopauzy. Dlatego kobieta w okresie menopauzy nie jest już zdolna do zajścia w ciążę.

Ale w okresie przedmenopauzalnym, kiedy występują jeszcze nieregularne miesiączki, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia cyklu owulacyjnego. Jeśli więc w czasie nieregularnego miesiączkowania krwawienie nie wystąpi dłużej niż 2 miesiące, może to oznaczać ciążę. W okresie około menopauzalnym kobieta może więc zajść w ciążę, po menopauzie już nie.

Z drugiej strony, czasami we wczesnej ciąży także występują krwawienia, które mogą być mylnie zinterpretowane jako miesiączka. Jeśli więc kobiety chcą mieć pewność, że nie przydarzy się niechciana ciąża, pomimo swojego wieku powinny się zabezpieczyć.

Polecamy: Jaką dietę stosować w okresie menopauzy?

To na pewno menopauza

Aby potwierdzić wystąpienie menopauzy można wykonać badania stężenia hormonów. Jeśli w otrzymanych wynikach stężenie FSH nie przekroczy 30j/l, a stężenie estradiolu będzie mniejsze niż 30 pg/ml, wtedy można stwierdzić z całą pewnością, że kobieta jest w okresie menopauzy.

Czasami zdarzają się spontaniczne jajeczkowania u kobiet w okresie przedmenopauzalnym i pojawia się ciąża. Okres miesiączkowania jest przeważnie na tyle zaburzony, że nie jest się w stanie przewidzieć czasu nadejścia następnego krwawienia miesiączkowego. Menopauza jest stwierdzana, gdy kobieta nie miesiączkuje, ani nie ma żadnych plamień przynajmniej przez 12 miesięcy. Jeśli okres pojawia się, prawdopodobnie nadal występuje owulacja.

Późna ciąża – czy warto?

Na świecie coraz częściej zdarzają się przypadki kobiet po menopauzie, które decydują się na sztuczne zapłodnienie. Decyzje te nie zawsze są odpowiedzialne. Kobiety myślą raczej o sobie, a nie o dziecku, które będzie miało mamę w wieku babci.

Trzeba pamiętać, że ciąża u kobiety po 45 roku życia jest niebezpieczna nie tylko dla niej samej, ale niesie także zwiększone ryzyko powikłań u płodu, w tym nieprawidłowości genetycznych.

Statystyka

W badaniach stwierdzono, że 2/3 kobiet w wieku od 40 do 44 lat ma owulacyjne cykle. Ocenia się, że 60 % ciąż u kobiet po 40 roku życia jest usuwanych. Prawie połowa współżyjących pań po 45 roku życia nie stosuje żadnych środków antykoncepcyjnych.

Czytaj także: Czy sport może opóźnić menopauzę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (32)
/2 miesiące temu
do Alina. Mam 50 lat i od 13 miesięcy nie mam okresu. Wczoraj byłam u lekarza, który powiedział, że nie ma już możliwości zajścia w ciążę, bo nastąpiło wygaszenie pracy jajników. 12 pełnych okresów bez miesiączki to już koniec i super, urządziliśmy sobie z mężem świętowanie :)
/5 miesięcy temu
czy moge zajsc w ciaze nie majac okresu od roku majac 50 lat ,nie uzywam srodkow antykoncepcyjnych i nie uzywalam, z mezem mamy do siebie zaufanie prosze napiszcie co sadzicie kazda porada jest dla mnie cenna
/8 miesięcy temu
W artykule moim zdaniem zawarty jet bardzo poważny błąd. Jest: "Jeśli w otrzymanych wynikach stężenie FSH nie przekroczy 30j/l, a stężenie estradiolu będzie mniejsze niż 30 pg/ml, wtedy można stwierdzić z całą pewnością, że kobieta jest w okresie menopauzy" Powinno być: "stężenie FSH przekroczy 30j/l" -------------------------------------------------
POKAŻ KOMENTARZE (29)