Czy można żyć bez trzustki?

Trzustkę masz tylko jedną. Rola, jaką trzustka odgrywa w organizmie, jest nie do zastąpienia przez inne narządy. Mimo to w niektórych sytuacjach usunięcie trzustki jest nieuniknione. Czy zatem można żyć bez trzustki?
W jaki sposób przygotować swój organizm na ciążę? fot. Fotolia

Kiedy i dlaczego usuwa się trzustkę?

Jedyną okolicznością pozwalającą na usunięcie trzustki jest jej choroba. Czasami usuwa się całą trzustkę, czasami tylko jej część wraz z dwunastnicą – w zależności od rozległości choroby.

Stanem, który ewidentnie nakazuje wyciąć trzustkę, jest uraz (przebicie lub zmiażdżenie trzustki) i rak (komórki nowotworowe mogą ulegać rozsiewowi do innych narządów za pośrednictwem naczyń krwionośnych i limfatycznych).

W przypadku niedrożności przewodów trzustki (np. zatkania kamieniem) stosuje się techniki operacyjne, które nie wymagają wycięcia całego narządu, a jedynie zoperowania samych przewodów.

Koniecznie przeczytaj: Trzustka - dlaczego tak mały narząd jest tak ważny?

Uzupełnić to, czego nie ma – suplementacja enzymów po usunięciu trzustki

Najważniejszą kwestią po usunięciu trzustki jest uzupełnienie niedoborów substancji, które ona wytwarza. Pierwszą z nich jest insulina, czyli substancja pomagająca wchłaniać i dobrze wykorzystywać glukozę. Insulina może być przyjmowana przez pacjenta w podskórnych zastrzykach lub w pompach insulinowych. Metoda ta nie jest obca osobom chorym na cukrzycę, którzy mimo tego, że mają trzustkę, muszą uzupełniać niedobór insuliny w zastrzykach.

Druga ważna kwestia to enzymy trawienne. Dzięki dostępności syntetycznych preparatów chory może przyjmować je w doustnych tabletkach.

Przeczytaj: Przeszczep trzustki w leczeniu cukrzycy

Wycięcie trzustki – złoty środek?

Zabieg wycięcia trzustki jest zawsze niezbędną koniecznością, rzadko jest stosowany jako metoda leczenia. Nasze zapotrzebowanie na enzymy trzustkowe zmienia się bowiem wraz z szeregiem czynników. Należą do nich dieta, wiek, sposób życia czy nawet aktywność fizyczna.

Dzięki naturalnej regulacji hormonalnej własna trzustka (nawet jeśli jest chora) jest w stanie lepiej kontrolować popyt na określone składniki. Ustalenie odpowiedniego leczenia po wycięciu trzustki jest niezmierne trudne i często zajmuje lekarzowi wiele czasu. Pacjent musi nauczyć się zwracać uwagę na własne reakcje podczas stosowania określonych leków i współpracować z lekarzem w celu ustalenia optymalnych dawek i częstotliwości przyjmowania preparatów. Ponadto operacja usunięcia trzustki jest bardzo trudnym zabiegiem, niesie ze sobą duże ryzyko powikłań.

Często operacja wycięcia trzustki wykonywana jest za późno, gdyż jest to rozwiązanie ostateczne.

Korzyści przewyższają ryzyko

Mimo wielu niedogodności, jakimi są częste kontrole lekarskie oraz konieczność regularnego przyjmowania leków, wycięcie trzustki w większości przypadków jest dla pacjentów swojego rodzaju wybawieniem od dolegliwości bólowych czy ryzyka wystąpienia przerzutów nowotworowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/rok temu
No nie wiem czy tak można żyć bez trzustki. Trzustka to jeden z najważniejszych narządów człowieka, produkuje enzymy trawienne , który narząd produkuje takie ? Jestem po ostrym zapaleniu trzustki byłam jedną nogą na tamtym świecie ... Moja trzustka była jak galareta ... Gdyby mi usunęli ja nie przeżyła bym ... Podobno się nie regeneruje ... Ale jestem i mam się dobrze , spodziewam się dzidziusia
/2 lata temu
mam 64 lata wycięto mi trzustkę ,dwunastnicę i śledzionę w lutym 2015 r pierwsze miesiące były bardzo ciężkie czytałam ksiązki i uczyłam się jak zapanować nad cukrami udało się dzisiaj już wiem dość sporo ,żyję ,opiekuję się wnukami ,sprzątam gotuję , dbam o ogródek mam czasem trudne dni , one mijają i nadal życie toczy się normalnie lecz z zwiększoną czujnościa na p. cukru BEZ TRZUSTKI MOŻNA ŻYC JA JESTEM TEGO PRZYKŁDEM
/3 lata temu
Ja jestem po martwiczej trzustce. usunieto mi około 90% trzustki. Obecnie żyję z kawałeczkiem głowy( około 1 cm) ...Oczywiście przyjmuję sztuczne enzymy . Nie mam cukrzycy. Moj organizm daje sobie radę . Ten kawałeczek głowy produkuje mi wystarczającą częśc insuliny. Od operacji mija juz 5 rok. Czuje się bardzo dobrze. Jedyna wada to, że przytyłam około 30 kg....
POKAŻ KOMENTARZE (12)