Czy łuszczyca jest zaraźliwa fot. Fotolia

Porady lekarza: Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Narzeczony córki cierpi na łuszczycę. Czy może ją nią zarazić? Czy ta choroba nie przechodzi przypadkiem na dzieci?
/ 09.07.2013 06:59
Czy łuszczyca jest zaraźliwa fot. Fotolia

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?


Na łuszczycę cierpi ok. 2 proc. populacji. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie, w związku z tym nie ma żadnej możliwości, aby się nią zarazić! Może natomiast zostać odziedziczona przez potomstwo.

Szacuje się, że prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 50 proc., gdy i mama, i tata mają łuszczycę, oraz 16 proc., gdy choruje tylko jeden rodzic. Zdarzają się również chorzy, w których rodzinie nie było przypadków łuszczycy, i odwrotnie – osoby zupełnie zdrowe, w których rodzinie łuszczyca występuje często.

Na pytanie odpowiadała Monika Serafin, lekarz dermatolog

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/08.03.2019 02:41
Łuszczyca może trwać przez całe życie. Jednak jej objawy można skutecznie złagodzić, stosując się do zaleceń ajurwedy. Choroba może również atakować paznokcie i stawy powodując ich ból. W przeciwieństwie do AZS, łuszczyca nie ma nic wspólnego z atopią ani bakteryjnymi infekcjami skóry. Ajurweda w życiu i biznesie.
/10.04.2017 20:52
Tak, ja miałam i rzeczywiście, bardzo mi pomogły.
/07.04.2017 15:35
Niestety, wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że łuszczyca nie jest zaraźliwa... Czy moglibyście polecić mi jakieś skuteczne preparaty na tą przypadłość? Sam, dużo dobrego słyszałam o dermokosmetykach "dr. Michaels". Czy ktoś miał okazję je stosować?
POKAŻ KOMENTARZE (8)