POLECAMY

Czy leki na kaszel i katar mogą być szkodliwe

Ponoć młodzież wykorzystuje leki na katar z pseudoefedryną jak środki narkotyczne. Czy w takim razie te preparaty są bezpieczne?
Czy leki na kaszel i katar mogą być szkodliwe

Na pytanie odpowiada lekarz medycyny rodzinnej Dorota Łukaszuk

Preparaty pomagające w łagodzeniu objawów przeziębienia: kataru i kaszlu, zawierające substancje psychoaktywne (pseudoefedrynę czy kodeinę), są bezpieczne pod warunkiem, że stosuje się je zgodnie z zaleceniami.

Przyjmowane w niewłaściwych dawkach, łączone z innymi lekami, kawą lub coca-colą pitą w dużych ilościach, a także alkoholem mogą być toksyczne. Lekarstwa zawierające pseudoefedrynę (np. Gripex, Coldrex, Febrisan, Teraflu, Cirrus, Sudafed, Clarinase, Tussipect) są bardzo pomocne. Dzięki nim skraca się czas choroby, zmniejszają się dokuczliwe objawy. Trzeba jednak czytać ulotki, sprawdzać skład przyjmowanych preparatów.
Nie powinno się przyjmować kilku specyfików tego samego rodzaju, bo prowadzi to do przedawkowania aktywnej substancji. W wypadku efedryny może to skutkować silnym pobudzeniem, bezsennością, poczuciem niepokoju, czasami halucynacjami. Kolejną substancją łatwo dostępną, a szkodliwą w dużych ilościach, jest kodeina – przedawkowana daje poczucie euforii i silnie uzależnia (jest zawarta w lekach na kaszel takich jak Thiocodin, Acodin, Sinecod, itd). Należy więc używać tych leków zgodnie z zaleceniami na ulotce i sprawdzać, czy dziecko nie chowa w pokoju syropów czy tabletek na przeziębienie (a także leków nasennych i uspokajających lub innych tabletek, ziół czy substancji, które wydadzą nam się podejrzane). Trzeba wytłumaczyć eksperymentującemu nastolatkowi, że zażywanie tego typu leków pozornie dodaje energii i zwiększa sprawność organizmu, ale to tylko chwilowy efekt. Po nim nadchodzi uczucie przygnębienia, lęki, czasami myśli samobójcze. Może też dojść do poważnego osłabienia, a nawet zatrucia organizmu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Dziewczyny, tak mnie męczyło, że postanowiłam swoje nawyki i kupiłam pierwszy raz inny niż zwykle syrop na kaszel. To miła odmiana i wielkie zaskoczenie bo praktycznie po trzech dniach mam problem z głowy.
/2 lata temu
Całkowicie się z tobą zgadzam, ludzie nie czytają składu leków i biorą dwa, które mają podobne działanie lub taki sam składnik. a potem mają problemy z sercem lub nerkami. Ja przy kaszlu i katarze zawsze zaczynam od inhalacji z majeranku lub masy czosnkowej. Na gardło kupuje coś antyseptycznego a na kaszel faktycznie dobrze się sprawdza fosidal, po którym szybciej się odrywa. Ważne, żeby chorobę doleczyć, wygrzać, żeby nie było nawrotów lub powikłań.
/2 lata temu
każdy lek może być szkodliwy, jeśli człowiek jest uczulony na jakiś składnik, zawarty w leku. Bądź też ktoś przesadzi z dawkowaniem leków. Ja zazwyczaj biorę ze cztery dni fosidal na kaszel i jak dla mnie działa szybko i nie reakcji niepożądanych.