Czy jestem alkoholikiem?

Jeśli zauważasz u siebie przynajmniej trzy z wymienionych objawów, może to świadczyć o uzależnieniu od alkoholu: silna potrzeba picia alkoholu, upośledzona zdolność kontrolowania picia, pojawienie się alkoholowego zespołu abstynencyjnego, zmiana tolerancji na alkohol, zaniedbywanie przyjemności na rzecz picia i picie alkoholu pomimo konsekwencji jego nadużywania.

Czy jestem alkoholikiem?

Kiedy spotykam się z Klientem na pierwszym spotkaniu najczęściej zadawanym przez niego pytaniem jest : „Czy jestem alkoholikiem?”. W tym artykule postaram się pomóc odpowiedzieć na to pytanie tym, którzy mają wątpliwości w tej sprawie. Posłużę się głównymi, osiowymi objawami uzależnienia od alkoholu, na podstawie których diagnozuje się zespół uzależnienia od alkoholu.

Kryteria diagnostyczne uzależnienia od alkoholu według Światowej Organizacji Zdrowia (ICD-10) definiują uzależnienie jako  zespół objawów somatycznych, behawioralnych i poznawczych, w których picie alkoholu staje się priorytetowe wobec innych zachowań, które wcześniej były ważniejsze.

Do rozpoznania potrzebne jest stwierdzenie trzech z poniższych objawów w czasie ostatniego roku.

Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (głód alkoholowy)

Rozpoznać ją można po tym, że myślenie skoncentrowane jest na alkoholu. Myślisz: „Bez alkoholu nie wytrzymam”, „Muszę się napić”. Na poziomie uczuć może występować złość, poddenerowanie, niepokój.

Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu

Masz trudności związane z uniknięciem rozpoczęcia picia lub z jego zakończeniem. Występuje także problem z kontrolowaniem wcześniej założonej ilości picia. Nie dotrzymujesz wcześniejszych postanowień związanych z ograniczeniem picia lub utrzymaniem abstynencji.

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Ten objaw występuje wtedy, gdy spada poziom alkoholu we krwi.

Objawy, które mogą się pojawić, to:

  • drżenie rąk,
  • wysuszenie śluzówki,
  • nadmierna potliwość,
  • jadłowstręt,
  • apatia,
  • biegunki.

Może się też pojawić zespół abstynencyjny powikłany drgawkami lub majaczeniem (wtedy niezbędna jest detoksykacja). Alkoholik spożywa wówczas alkohol w celu złagodzenia dokuczliwych objawów (występuje tzw. „klinowanie”).

(Więcej objawów na następnej stronie!)

Zobacz też: Objawy alkoholizmu

Zmiana tolerancji na alkohol

Potrzebujesz pić coraz większe ilości alkoholu, dawki muszą być zwiększane, aby osiągnąć dawne efekty, można mówić tutaj o wzroście tolerancji na alkohol i efekcie tzw. „mocnej głowy”. Zazwyczaj w wyniku długotrwałego picia tolerancja na alkohol gwałtowanie spada i wraz z rozwojem choroby wystarczą małe ilości alkoholu, aby osoba osiągnęła stan upojenia.

Zaniedbywanie zainteresowań czy przyjemności na rzecz picia alkoholu

Wraz z rozwojem uzależnienia coraz więcej czasu poświęcasz piciu lub odzyskiwaniu formy po piciu.  Alkohol staje się czymś bardzo istotnym i w związku z tym zaczynasz zaniedbywać pracę, rodzinę, zdrowie czy swoje hobby.

Picie alkoholu pomimo konsekwencji jego używania

Pijesz alkohol pomimo różnych konsekwencji, np. zdrowotnych, problemów rodzinnych, utraty przyjaciół czy kłopotów w pracy. Zauważasz widoczne konsekwencje picia, ale pomimo to pijesz dalej.

Jeżeli okaże się, że występują minimum 3 objawy z podanych powyżej, to świadczyć to może o uzależnieniu od alkoholu. Objawy uzależnienia postępują wraz z rozwojem choroby. Wcześniej zatrzymana choroba nie spowoduje tylu konsekwencji i strat w życiu osoby uzależnionej. Pamiętając także o tym, że alkoholizm jest chorobą, którą można powstrzymać, zachęcam do szukania pomocy u specjalistów psychoterapii uzależnień.

Zobacz też: Alkoholizm – po czym rozpoznać chorobę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA