Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock

Ćwiczenia na bolący bark

Ból barku jest częstą dolegliwością, towarzyszącą wielu chorobom atakującym duże stawy. Odpowiednie ćwiczenia mogą zmniejszyć a nawet zniwelować ból barku oraz poprawić sprawność i ruchomość w stawie. Ćwiczyć trzeba jednak codziennie. Jakie ćwiczenia wykonywać w zespole bolesnego barku?
/ 20.10.2010 16:46
Kobiety lubią silnych, opiekuńcych mężczyzn/ fot. Shutterstock

Nie trzeba robić wiele. Codzienna gimnastyka pomaga zachować ogólną sprawność i wzmacnia mięśnie. Ważne jest właściwe wykonywanie ćwiczeń, dopasowanie ich do sprawności i wydolności organizmu. Obciążenia powinny być stopniowane powoli. Więcej nie znaczy lepiej! Ilość ćwiczeń i ich powtórzeń zwiększaj stopniowo. Na początek rozgrzewka, później właściwe ćwiczenia, na koniec zmniejszanie intensywności wysiłku, a więc ćwiczenia rozciągające i oddechowe.

Warto pamiętać o higienie codziennego ruchu. Stawy nie lubią nagłych ruchów, szczególnie z dużym obciążeniem. Szybkie, nagłe podniesienie czegoś ciężkiego z podłogi nad głowę (na przykład uniesienie plecaka czy walizki ponad głowę na półkę w pociągu) szkodzi barkom. Jeśli w ciągu dnia konieczne jest wykonywanie długotrwałych ruchów z ramionami uniesionymi ponad głowę, wskazane jest robienie co jakiś czas przerw, opuszczanie rąk i ich rozluźnianie, a nawet zrobienie kilku rozciągających ćwiczeń. Dobrym pomysłem będzie rozgrzewka przed myciem okien czy malowaniem ścian.

Zobacz też: Zespół bolesnego barku

Ćwiczenie 1

Stań wyprostowany przed ścianą, odsuń się na odległość wyprostowanej ręki. Oprzyj kończynę górną dłonią o ścianę, jeśli to lewa ręka palce skieruj w lewo, jeśli prawa w prawo. Utrzymując rękę wyprostowaną w łokciu skręć się w przeciwną stronę niż ręka oparta o ścianę, aż poczujesz że biceps ulega rozciąganiu. Utrzymaj tą pozycję przez ok 15 sekund. Ćwiczenie wykonaj dwa razy w każdą stronę.

Ćwiczenie 2

Stań w drzwiach. Oprzyj ręce po obu stronach na futrynie, nieco powyżej głowy. Powoli pochylaj się do przodu, aż do uczucia rozciągania. Wytrzymaj w tej pozycji 20 sekund. Ćwiczenie powtórz 3 razy.

Ćwiczenie 3

„Wzruszanie ramionami” – Stań wyprostowany. Trzymając ręce wzdłuż ciała, powoli unieś barki, zatrzymaj się w tej pozycji przez kilka sekund. Powoli ściągnij łopatki, barki poruszają się w tył. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Powoli opuszczaj ramiona i wróć do pozycji wyjściowej. Odpocznij i powtórz ćwiczenie raz jeszcze.

Polecamy: Jakie ćwiczenia wykonywać po złamaniu obojczyka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (29)
/26.10.2016 13:50
Mi bardzo pomogły ćwiczenia z taśmami, hantlami i obciążnikami. Kupilam sobie taki zestaw w neuronie, bo co jakiś czas mam problem z barkiem. Coś mnie w nim ciągnie i muszę to rozruszać żeby nie bolało.
/08.04.2016 14:20
Witam tu wszystkich...mialbym pytanko...bo mam nadwyrezony lewy bark i jak to naprawic? juz mowie co jest nie tak : gdy sie poloze na dywanie to prawa reke za glowa na dywanie poloze cala wydluzona - ale lewej wcale bo mnie zaboli i tak jakby miesien skreci ze przez pare sekund reke mam słaba i jej przez chwile nie czuje i robi mi sie tak goraco ze zaczynam sie pocic.prosze o odp na gg : 12988024
/07.12.2015 05:16
witam wszystkich ktorzy cierpia na bole barku. czy ktos mnie poratuje? od 1.5 roku cierpie na bol barku. wynik rezonansu : ciasnota podbarkowa przestrzen 0,5mm. bol powraca. chodze na masaze pomagaja ale na krotko-pani tweirdzi ze mam obkurczone miesnie i dlatego tak sie dziej.lekarz zalecil artroskopie. przy unoszeniu czasami chrupie a jak go przeciaze to nawet do wysokosci barku nie da rady.pomocy
POKAŻ KOMENTARZE (26)