Wirtualny świat /fot. Fotolia

Coraz więcej nastolatków uzależnionych od komputera

Według raportu przygotowanego przez fundację Dzieci Niczyje wzrasta liczba nastolatków uzależnionych od komputerów oraz ofiar cyberprzemocy – alarmuje "Rzeczpospolita" w artykule "Nastoletnie ofiary wirtualnego świata".
/ 30.11.2012 09:57
Wirtualny świat /fot. Fotolia

Świat komputerów, smartfonów, telewizji, wirtualnych gier i portali społecznościowych wciąga przede wszystkim dzieci i nastolatków. Żyjemy w świecie, gdzie kontakt z drugim człowiekiem nie wymaga spotkania w kawiarni czy na podwórku przed domem – wystarczy włączyć komputer i "odpalić" gadu-gadu, chat na Facebooku lub inny rodzaj komunikatora. A co się dzieje, gdy uzależniony nastolatek zostanie odcięty od internetu lub gry? Wpada w szał.

Z opublikowanego niedawno raportu fundacji Dzieci Niczyje wynika, że co piąty nastolatek stał się ofiarą cyberprzemocy, a co ósmy niewłaściwie korzysta z internetu. Specjaliści podkreślają: jeśli nie ograniczymy dzieciom dostępu do sprzętu elektronicznego, staną się bezmyślne, bierne, a nawet agresywne. Problem dotyczy nie tylko uczniów – również dzieci w wieku przedszkolnym spędzają za dużo czasu przed monitorem czy z telefonem komórkowym w ręku (warto przy tym zaznaczyć, że dla przedszkolaka czas spędzony przed komputerem wynosi maksymalnie godzinę  – i to nie codziennie!).

Co ważne, wzrasta też liczba nastolatków odwiedzających strony erotyczne – według badań PBI/Gemius zagląda na nie chętniej aż 40% uczniów. 67,3% nastolatków – to dane ankiety fundacji Dzieci Niczyje – zetknęło się w sieci z różnego rodzaju materiałami pornograficznymi.

Dzieci, które przesiadują zbyt długo przy komputerze, są agresywne, łatwo wpadają w złość i częściej wdają się w bójki. Rzeczywistość wirtualną mylą z realną, wydaje im się nieraz, że świat wygląda jak gra komputerowa. Co więcej, nie potrafią samodzielnie myśleć, są bierne i mają problemy z analizowaniem. Niestety, rodzice często bagatelizują problem i nie zwracają uwagi na uzależnienie dziecka.

Zobacz też dział Multimedia

Źródło: "Rzeczpospolita", 30.11.2012 r./mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/16.03.2013 02:00
w tych czasach każdy potrzebuje komputera- zarówno dorosły, jaki dziecko. Należy tylko kontrolować co i jak długo robi wasze dziecko na komputerze. Nie pozwalam mojej córce usiąść przed komputerem dopóki nie odrobi lekcji. Poza tym jeżeli już zasiada przed komputerem to wyznaczam jej limit w postaci 1 godziny. w weekendy daje jej więcej luzu:) aktualnie moja córcia gra w różne ubieranki, przebieranki, bawi się w fryzjera. Uważam, że takie gry nie są szkodliwe. Polecam każdej mamie gry podobne do tych z tej strony:http://gryubieranki.tv/ Niesamowicie kolorowa, przyjazna gra:)Co ważne nie zawiera żadnych brutalnych treści,a na to jestem bardzo wyczulona. Uważam bowiem,że gdy dziecko widzi agresywne zachowania, to samo staje się agresywne
/12.12.2012 00:55
moje dzieci tez naduzywaja komputera, pozwalam im korzystac godzine dziennie w tygodniu i 2 godizny w weekendy. uwazam ze nie mozna odcinac dzieci od komputerow zupelnie, potrzeba tylko moderacja. ja tez lubie jak przed swietami dostane od nich napisany w jakiejs aplikacji typu listdomikolaja.pl swiateczny list gotowy i musze tylko kupic prezenty.