Co to jest rak szyjki macicy?

Raczej nie ma kobiety, która nie słyszała o raku szyjki macicy. Jednak żeby umieć w pełni zrozumieć istotę choroby, a także sposób jej szerzenia się oraz wynikające z tego objawy kliniczne, trzeba poznać anatomię narządu rodnego kobiety.
/ 09.06.2010 15:02
Co to jest rak szyjki macicy?

Szyjka macicy jest częścią macicy, która łączy macicę z pochwą. Dzięki niej podczas porodu dziecko może wydostać się z macicy na zewnątrz, a przy zapłodnieniu pozwala ona na dostanie się plemników do macicy. 

Szyjka macicy leży w bezpośrednim sąsiedztwie zarówno z pęcherzem moczowym jak i z odbytnicą, dlatego jeżeli w szyjce macicy rozwija się guz, może on uciskać nie tylko jamę macicy, ale także wyżej wymienione narządy. Jednak szyjka jest w dużej mierze zbudowana z mięśni i jest bardzo rozciągliwa, dlatego guz musi osiągnąć duże rozmiary, żeby pojawiły się objawy z sąsiadujących narządów.

Czytaj też: Rak szyjki macicy - rokowanie i statystyka

Objawy

Objawami raka szyjki mogą być nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, ale także zaburzenie oddawania moczu, nawet do jego zatrzymania w nerkach i wodonercza, które może być przyczyną niewydolności narządu. Mogą się pojawić także objawy ucisku odbytnicy – zaparcia, biegunki lub bolesne parcia na stolec. W zaawansowanych postaciach raka może on także naciekać pochwę. Naciek nowotworowy może dojść także aż do kości miednicy i powodować ból oraz złamania miednicy. Nowotwór może się szerzyć nie tylko przez ucisk i naciek sąsiadujących narządów ale także przez sąsiadujące węzły chłonne do narządów odległych.

Profilaktyka

Objawy raka szyjki macicy są niespecyficzne i wynikają z rozrostu guza oraz ucisku lub naciekaniu przez niego innych narządów. Dlatego wykrywanie nowotworu dopiero po objawach klinicznych jest błędnym postępowaniem, gdyż wskazuje na duże zaawansowanie choroby, a w konsekwencji na nieduże szanse powodzenia leczenia – jeżeli rak nacieka narządy sąsiednie bardzo trudno wyciąć go z marginesem zdrowych tkanek, wtedy pozostaje paliatywne leczenie pod postacią radiochemioterapii.
Metodą z wyboru w rozpoznawaniu raka szyjki macicy powinna być cytologia.

Czytaj też: Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)?

Szyjka macicy pokryta jest nabłonkiem, a to właśnie nieprawidłowe komórki nabłonka są najczęściej punktem wyjścia raka szyjki macicy. Nabłonek ten złuszcza się co miesiąc w czasie cyklu miesięcznego i można go pobrać specjalną szczoteczką, a następnie obejrzeć pod mikroskopem czy komórki są prawidłowe czy nie – na tym właśnie polega badanie cytologiczne. Cytologia rozmazy z kanału szyjki macicy pozwala na wczesne wykrycie nowotworu oraz zmian, które mogą się przemienić w nowotwór. Bycie kobietą to czynnik rozwoju raka szyjki macicy – jednak można się bronić. Skuteczną bronią jest właśnie cytologia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/15.11.2013 15:20
Można zasięgnąć informacji na ten temat w internecie, ale na pewno najlepszym sposobem na uzyskanie rzetelnej wiadomości, będzie wizyta u specjalisty. Ja korzystam z kontroli medycznej i opieki gabinetu www.tylkoginekolog.pl . Dzięki temu czuję się o wiele bezpieczniej, jeśli chodzi o moje zdrowie intymne.
/15.11.2013 15:05
eum30tb
/30.09.2013 14:27
Słuchajcie... cała ta opowiastka o profilaktyce to mżonka. Nie dajcie się nabierać... Cytologię naprawdę powinni wykonywać fachowcy przez duże F (zarówno pobranie materiału jak i samą jego ocenę) Żona robiła co roku profilaktyczne badanie. Ciągle grupa 1, czyli wszystko OK. Podczas ostatniej wizyty stwierdzono polipa na szyjce (cytologia gr 2, bez żadnych zmian nowotworowych). Skierowanie do szpitala celem usunięcia. Zabieg nie został wykonany. Diagnoza - RAK SZYJKI MACICY !! (w zadnym wypadku przez 3 lata nie pokazała tego cytologia). Teraz czekamy na rezonans.
POKAŻ KOMENTARZE (1)