POLECAMY

Jesteś narażony na wdychanie szkodliwych pyłów? Możesz mieć POChP!

Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że na świecie na PoChP cierpi 210 mln ludzi, a liczba ta wciąż rośnie. POChP jest czwartą (a wkrótce będzie trzecią) przyczyną zgonów na świecie. Rocznie w skali globalnej umiera na nią ok. 3 mln ludzi, w Polsce ok. 14 tys.
Jesteś narażony na wdychanie szkodliwych pyłów? Możesz mieć POChP!

Co to jest POChP?

POChP to ogólny termin określający takie choroby jak: rozedma i przewlekłe zapalenie oskrzeli, które powodują zwężenie dróg oddechowych. Choroba ta wpływa przede wszystkim na płuca i wymaga wkładania więcej energii i wysiłku przy oddychaniu niż zwykle.

Co wywołuje POChP?

Podstawową przyczyną choroby jest szkodliwe działanie na drogi oddechowe dymu tytoniowego, zarówno wdychanego czynnie – przez palaczy, jak i biernie – przez osoby z ich otoczenia. Wśród chorych na POChP ok. 90% to obecni lub byli palacze tytoniu.

Do innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należą: wdychanie szkodliwych gazów i pyłów lub wdychanie zanieczyszczonego powietrza atmosferycznego w miejscach pracy lub zamieszkania.

Wpływ POChP na organizm

Wpływ POChP na organizm pacjenta zależy od stopnia zaawansowania choroby. Przy łagodnym  i umiarkowanym przebiegu  choremu trudności sprawiają m.in. chodzenie, ćwiczenia fizyczne czy noszenie zakupów. W zaawansowanym stadium duszność może wystąpić przy ubieraniu się, kąpieli, a nawet czesaniu. W przypadku zaostrzenia się choroby może być konieczna hospitalizacja.

Oprócz negatywnego fizycznego wpływu na organizm POChP może powodować problemy emocjonalne, takie jak depresja, lęk czy panika.

Sprawdź: Zaburzenia funkcji poznawczych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Jak wykryć POChP?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym, pozwalającym wykryć POChP, jest spirometria. Badanie pozwala na ocenę wydolności płuc, stopnia zaawansowania choroby oraz tempa jej progresji.

Wczesne rozpoznanie i prawidłowe leczenie  oraz porzucenie nałogu palenia tytoniu daje szansę na zahamowanie postępu choroby oraz na znaczne ograniczenie powikłań z nią związanych. Jednak obecnie żadna z metod leczenia POChP nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Dołącz do eks-palaczy

Kampania „Eks-palacze – nic ich nie zatrzyma”, zainicjowana w 2011 r. przez Komisję Europejską, ma na celu pomoc w rzuceniu palenia, a następnie w wytrwaniu bez nałogu.

Na potrzeby kampanii powstała specjalna, bezpłatna platforma internetowa iCoach, która jest osobistym trenerem i przewodnikiem w walce z nałogiem. Narzędzie określa poziom uzależnienia od tytoniu, zapamiętuje wprowadzane przez użytkownika dane o przyczynach nałogu czy sytuacjach, w których pali. Następnie drogą mailową wysyła zestawy ćwiczeń i porady motywujące do rzucenia nałogu. Aplikacja jest dostępna na stronie www.exsmokers.eu.

Źródło: Materiały prasowe/ej

Zobacz także: Skąd się bierze POChP?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)