Endoproteza stawu biodrowego - co to jest, wskazania, jak przebiega operacja

Endoproteza biodra fot. Adobe Stock
Endoproteza stawu biodrowego to implant wszczepiany pacjentom w miejsce chorego stawu. Pozwala on na uwolnienie się od bólu, a także przywraca sprawność i ruchomość biodra.
/ 07.02.2020 14:52
Endoproteza biodra fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Co to jest endoproteza stawu biodrowego?
  2. Kiedy stosuje się endoprotezę stawu biodrowego?
  3. Jak wygląda operacja implantacji endoprotezy stawu biodrowego?

Staw biodrowy to staw o charakterze kulistym, w którym powierzchnie stawowe tworzą głowa kości udowej i panewka kości miednicznej. Staw otoczony jest torebką stawową, która wytwarza maź minimalizującą tarcie i ułatwiającą ruchy biodra. Aby chronić stawy, czasami stosuje się endoprotezę stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego - co to jest?

Endoproteza stawu biodrowego to implant wszczepiany w miejsce objętego chorobą stawu. Proteza zbudowana jest z trzpienia i panewki, które mają zastąpić zniszczone powierzchnie stawowe.

Wyróżniamy dwa rodzaje endoprotez:

  • Endoproteza cementowa – jest mocowana do kości za pomocą tzw. cementu, czyli specjalnego kleju kostnego. Polecana jest starszym pacjentom, chorym na osteoporozę i reumatoidalne zapalenie stawów - RZS.
  • Endoproteza bezcementowa – jest wkręcana lub wciskana do kości, a po pewnym czasie po operacji proteza zrasta się z kością. Jest przeznaczona dla młodszych pacjentów oraz chorych ze zwyrodnieniową chorobą stawów.

Endoproteza stawu biodrowego - wskazania

Endoprotezy polecane są głównie tym chorym, u których ruchomość chorego biodra jest znacznie ograniczona, a ból uniemożliwia podejmowanie codziennej aktywności fizycznej. Endoprotezę stawu biodrowego proponuje się przede wszystkim pacjentom, u których występuje:

  • zwyrodnieniowa choroba stawów,
  • choroba reumatoidalna,
  • osteoporoza,
  • złamanie szyjki kości udowej.

Endoproteza stawu biodrowego pozwala pacjentom przede wszystkim całkowicie uwolnić się od bólu i zażywania środków przeciwbólowych. Sprawność fizyczna po zabiegu jest zależna głównie od wieku i stanu chorego. Zwykle pacjenci odzyskują ruchomość stawu biodrowego, a po odpowiedniej rehabilitacji mogą nawet rekreacyjnie uprawiać sport.

Endoproteza stawu biodrowego - jak przebiega operacja?

Przed operacją konieczne jest wykonanie morfologii, badania krzepliwości krwi oraz badania moczu. U niektórych pacjentów dodatkowo wykonać można również EKG i RTG klatki piersiowej.

Operacja implantacji endoprotezy jest przeprowadzana w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Pacjent powinien być na czczo. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje antybiotyki zapobiegające zakażeniu oraz heparynę chroniącą przed zakrzepami.

Podczas operacji zwykle potrzebne jest podanie dwóch jednostek krwi. Na początku zabiegu odcina się szyjkę kości udowej i pogłębia panewkę kości miednicznej. Następnie usunięte elementy stawu są zastępowane przez endoprotezę. Zwykle zabieg nie trwa dłużej niż 60-90 minut. Jest bezpieczny dla pacjenta i w większości wypadków nie powoduje komplikacji. Bardzo rzadko pojawić się może:

Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu przez 1–2 tygodnie. W tym czasie uczy się chodzić za pomocą dwóch kul łokciowych. W tym czasie przede wszystkim powinien unikać okazji do złamań. Zabronione jest również zakładanie nogi na nogę.

Implantację endoprotezy wykonać można bezpłatnie. Operacja refundowana jest przez NFZ. Zabieg wykonać można również w prywatnych klinikach. Jego cena to około 6-10 tys. zł.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.10.2010

Więcej na temat złamań:
Co należy wiedzieć o złamaniach?
Złamanie nogi - objawy, rodzaje, pierwsza pomoc
Złamania zamknięte - pierwsza pomoc krok po kroku

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA