Co to jest cytologia?

Co to jest cytologia?

Cytologia to nic innego jak metoda do badania komórek pobranych z narządu rodnego. Umożliwia ona wykrycie niektórych chorób w ich początkowej fazie. Badanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu i jest rutynowo wykonywane w gabinetach ginekologicznych. Sprawdź, kiedy cytologia jest szczególnie wskazana.
/ 22.10.2010 11:23
Co to jest cytologia?

Za pomocą wziernika i szpatułki lekarz pobiera komórki pokrywające narząd rodny. Następnie rozprowadza się je na szkiełku mikroskopowym, utrwala i niejednokrotnie barwi, a następnie ocenia pod mikroskopem. Na wynik z reguły trzeba czekać. W zależności od laboratorium jest to okres od 2-3 tygodni.

Cytologia może być wykorzystywana w różnych celach. Najważniejsze jej zastosowanie dotyczy profilaktyki przeciwnowotworowej. Umożliwia ona wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Dostarcza ona także informacji o florze mikrobiologicznej pochwy. Raz w roku powinny je wykonywać wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie lub wszystkie od 18-22 roku życia. Badanie wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesięcznego.

Polecamy: Ból głowy i seks

W zależności od cech komórek ocenianych w rozmazie, zalicza się je do pięciu grup cytologicznych:

  • Grupa 1 - mówi nam o prawidłowym stanie komórek nabłonka, niewielkiej liczbie krwinek białych zależnej od fazy cyklu. Taki wynik pozwala nam na rutynowe przeprowadzenie kolejnego badania za rok.
  • Grupa 2 - daje nam informacje o stanach zapalnych i zmianach wstecznych (zanikowych - u starszych kobiet). Liczba krwinek białych jest duża. Taki obraz uznaje się za niepodejrzany, ale wymaga kontroli po zakończeniu leczenia przeciwzapalnego.
  • Grupa 3 - to wynik dodatni. W rozmazie stwierdza się komórki dysplastyczne (nieprawidłowe). Taki wynik wymaga kontrolnego badania w krótkim czasie. Gdy zmiany się utrzymują należy pobrać celowane wycinki tarczy części pochwowej. Do tej grupy zalicz się także ciężki zmiany zapalne, zakażenia wirusowe.
  • Grupa 4 - gdzie w rozmazie znajdują się pojedyncze komórki atypowe, różniące się znacznie od pozostałych, które jednocześnie sugerują zmianę złośliwą, ograniczoną do nabłonka.
  • Grupa 5 - świadczy o zaawansowanej zmianie inwazyjnej. Stwierdzamy liczne zmiany atypowe. Nie można jednak na tej podstawie postawić rozpoznania raka, a jedynie możliwość jego wystąpienia. Grupa 4 i 5 wymaga natychmiastowej dalszej diagnostyki.

Polecamy: Kiedy rozpocząć współżycie seksualne?

Pobrane z nabłonka pochwy komórki mogą także posłużyć do określenia stanu hormonalnego organizmu. Za pomocą cytologii hormonalnej możemy określić czynność hormonów płciowych. Nie jest to metoda zbyt dokładna, ale możliwa do wykonania w każdym gabinecie ginekologicznym. Na jej podstawie można ocenić wystąpienie owulacji, cyklu płciowego, działania hormonów w ciąży czy też działania terapii.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/28.06.2012 16:43
Cytologia czyli inaczej badanie cytologiczne jest screeningowym testem, mającym umożliwić wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych szyjki macicy, jak i stanów przednowotworowych do niego prowadzących. Materiał do cytologii pozyskuje się z tarczy i kanału szyjki macicy, przy zastosowaniu odpowiedniej szczoteczki. Następnie wymaz z szyjki macicy umieszcza się na odpowiednim szkiełku mikroskopowym, utrwala i przesyła do pracowni cytologicznej. Materiał analizowany jest przez doświadczoną osobę. Na rezultat cytologii trzeba więc poczekać jakiś czas. Rezultat badania zaprezentowany jest za pomocą specjalnego systemu. Przez lata wykorzystywało się klasyfikację cytologiczną według Papanicolau, aktualnie prezentacja rezultatów cytologii prezentowana jest przy pomocy klasyfikacji Bethesda. W klasyfikacji tej możemy wyszczególnić kilka niefizjologicznych wariantów komórek: ASC, LSIL, HSIL oraz ICC. ASC są to komórki o nie do końca sprecyzowanym typie, komórki LSIL odpowiadają zmianom dysplastycznym niewielkiego stopnia, HSIL oznacza dysplazję wielkiego stopnia, natomiast ICC to już naciekający rak szyjki macicy. Regularne wykonywanie cytologii, zgodnie z zaleceniami towarzystw ginekologicznych, w gruncie rzeczy wyklucza groźbę rozwoju zaawansowanej postaci raka szyjki macicy. Badanie to jest niedrogie, bezbolesne i bez trudności dostępne we wszystkich przychodniach ginekologicznych.. Wszelkich chętnych przedmiotem, pragnących usłyszeć coś więcej na ten temat zapraszam do czytania: http://twojdoktor.info/artykul.php?artid=38_Cytologia