POLECAMY

Co robić, gdy głowa boli podczas kaszlu?

Kaszlowy ból głowy to taki ból, który pojawia się przy kaszlu, a czasem także podczas kichania, wydmuchiwania nosa lub intensywnego śmiechu. Przyczyny tej dolegliwości nie są znane. Podejrzewa się, że jest ona związana z krótkotrwałym wzrostem ciśnienia wewnątrz jamy czaszki.
Co robić, gdy głowa boli podczas kaszlu?

Dwa rodzaje bólu

Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlowego bólu głowy, czyli bólu przy kaszlu: pierwotny oraz wtórny. Choć objawy obu tych typów często wyglądają niemal identycznie, to przyczyny, leczenie oraz niebezpieczeństwo jakie się z nimi wiąże są zgoła inne.

Zobacz też: Jak sobie radzić z bólem głowy?

Ból wtórny – czy mam guza mózgu?

Wtórny kaszlowy ból głowy może być wywołany takimi chorobami jak: guz mózgu zlokalizowany w tylnej części czaszki czy krwiak podtwardówkowy lub podpajęczynówkowy najczęściej pojawiający się w wyniku urazu.

Inne przyczyny wtórnego bólu to: zespół Arnolda-Chariego, tętniak mózgu, nieprawidłowości budowy tętnic szyjnych lub innych tętnic odpowiedzialnych za unaczynienie mózgu w tym tętnicy kręgowej.

Zespół Arnolda-Chariego to bardzo rzadka choroba polegająca na tym, że część mózgu, która powinna znajdować się w tylnej części czaszki, przemieszcza się niżej, schodząc do kanału kręgowego.

Diagnostyka

Osoba, u której pojawi się kaszlowy ból głowy, powinna mieć przeprowadzoną diagnostykę w celu poszukiwania wyżej wymienionych chorób. Na ogół oprócz badania lekarskiego w tym neurologicznego konieczne może być wykonanie badań obrazowych mózgu, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Zobacz też: Ból głowy i seks

Ból pierwotny – jak odróżnić go od migreny?

Jeśli przeprowadzone badania nie wskazują na żadną chorobę uznaje się, że przyczyną dolegliwości jest pierwotny kaszlowy ból głowy. Charakterystyczne cechy tego typu bólu to obustronne umiejscowienie, głównie w okolicy czoła i potylicy.

Ból tego typu trwa od kilku sekund do nawet pół godziny. Nie towarzyszą mu natomiast takie objawy jak nudności, wymioty , zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Wyżej wymienione cechy są bowiem charakterystyczne dla bólu migrenowego.

Pierwotny kaszlowy ból głowy występuje najczęściej u osób po 40. roku życia. Nie ma polskich danych mówiących o częstości tego schorzenia. Wykonane w Dani badanie populacyjne mówi, że na kaszlowy ból głowy cierpi ok. 1% mieszkańców tego kraju.

Jak leczyć?

Leczenie pierwotnego kaszlowego bólu głowy polega na podawaniu indometacyny która jest niesterydowym lekiem przeciwzapalnym. Poza tym należy starać się leczyć przyczynę kaszlu, który prowokuje ból głowy. Przy infekcjach mogą być wskazane leki przeciwkaszlowe, nie zaleca się palenia tytoniu ani przebywania w zadymionych miejscach. Takie sytuacje bowiem mogą wywoływać kaszel, a w związku z tym także bole głowy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/9 miesięcy temu
Ja mam przeważnie rano ból głowy z przodu i do tego kaszel .trwa to do 15 minut .później samo przechodzi. Co to może być
/rok temu
no co zrobić jak boli kiedy się kaszle. po prostu trzeba wziąć lek przeciwbólowy u ból głowy przejdzie. czasem z przeziębienia i kasłania też mnie boli głowa. ale jak mam Pyralginę pod ręką i ją wezmę to bardzo szybko zapominam o tym problemie.
/2 lata temu
Ja mam teraz przy zapaleniu pluca z prawej strony skron boli gdy kaszle bol sie pojawil po tyg choroby myslalam ze od antybiotykow ale boli tylko jak kaszle ostry przeszywajacy bol
POKAŻ KOMENTARZE (3)